Okupacyjna fotografia

Siedlce

2011-06-23 08:57:11 liczba odsłon: 11179

Zdjęcie nadeszło pocztą z Warszawy. Na adres naszej redakcji. Bez podania danych nadawcy. Na odwrocie pożółkłej fotografii ktoś kiedyś napisał ołówkiem „Siedlce, wrzesień 1943 r., przedszkole”. Charakter pisma wyraźnie zdradza, że uczyniła to osoba ze starszego pokolenia. I więcej nic.

Tylko około setki zaciekawionych, dziecięcych buziaków. Twarze kilkuosobowej kadry opiekuńczej, które rozmywają się pod lupą powiększającą, fragment drewnianego ogrodzenia lub ściany jakiejś komórki. W oddali zarysy dachów starych domów, jakich do dziś wiele stoi w Siedlcach. Z boku fragment gołębnika. Czy to na pewno Siedlce? Rodzi się pytanie, które podgrzewa ciekawość?
LICZYMY NA REGIONALISTÓW!

Czy ktoś pomoże rozwikłać zagadkę, gdzie została wykonana fotografia i jaką grupę przedstawia? Liczymy na pomoc siedleckich regionalistów, historyków, a zwłaszcza kolekcjonerów rozkochanych w historii Siedlec i okolic, zbierających tzw. siedlczana, czyli wszystko, co związane jest z historią miasta. Może wspólnie uda nam się rozwikłać historię zdjęcia sprzed 68 lat. Może uda się ustalić, czy w czasie okupacji funkcjonowały w Siedlcach placówki przedszkolne. A może ktoś z naszych Czytelników rozpozna siebie lub osobę bliską na tej fotografii… Ależ byłaby radość!!!

Z tajemniczą fotografią chodziłam przez kilka tygodni, spoglądając na dachy starych, siedleckich kamienic. Nie udało mi się jednak rozpoznać po zarysie dachów, gdzie wykonano zdjęcie. Przewijały się różne hipotezy, że dachy w oddali to pierzeja dawnej ul. ks. Niedziałka, a może ul. Starowiejskiej lub ul. Pułaskiego od strony podwórzy przy ul. Sienkiewicza.

Przejrzałam kilkanaście wydawnictw z fotografiami okupowanych Siedlec. Szukałam informacji o działających w 1943 roku placówkach przedszkolnych i opiekuńczych. Nie udało mi się ustalić, czy i gdzie działało w czasie wojny w Siedlcach przedszkole. Aniela Zawadzka w książce „Szkoła siedlecka w okresie okupacji” nie zajmuje się edukacją przedszkolną.

W Czytelni Regionalnej Biblioteki Miejskiej panie oglądały kiedyś prywatną fotografię przedszkola, które znajdowało się w Nowym Ratuszu, który stał na dzisiejszym placu Sikorskiego. Ale budynek ten legł w gruzach w 1939 roku. Czy i gdzie została przeniesiona ta placówka?

Zostało Ci do przeczytania 51% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 26/2011:

Komentarze (10)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.