Shrek z przyjaciółmi witają serdecznie

Łuków

Piotr Giczela 2012-03-14 23:41:49 liczba odsłon: 5733
Przechodzących obok budynku Niepublicznego Przedszkola „Bajka” w Kopinie wita Shrek z Osłem. Fot. PGL

Przechodzących obok budynku Niepublicznego Przedszkola „Bajka” w Kopinie wita Shrek z Osłem. Fot. PGL

– Ależ ktoś musiał mieć fantazję, by pomalować sobie dom w te bajkowe postaci – stwierdziła znajoma, gdy kiedyś przejeżdżała drogą z Kosut przez Kopinę. Na białych ścianach jednego z pierwszych domów we wsi przejezdnych witają Shrek ze swym towarzyszem Osłem. Są tam też: Krecik, Pszczółka Maja, Gucio i Tekla. Wielu sympatycznych bohaterów dziecięcych dobranocek uśmiecha się ze ścian, ponieważ w tym budynku funkcjonuje Niepubliczne Przedszkole „Bajka”.

Z powodzeniem działa od 4 lat, pozwalając niemal trzydzieściorgu dzieciom z Kopiny i innych wsi z okolicy korzystać z dobrodziejstw wychowywania w grupie rówieśników pod okiem pedagogów. Przedszkole jest czynne w tygodniu codziennie przez 6 godzin. Do dyspozycji maluchów są dwie sale - w jednej uczą się, rysują, pracują przy stolikach. W drugim pomieszczeniu mogą bawić się i biegać. Tylko dla nich jest dostępna różowa, przestronna łazienka z dostosowanymi do ich wzrostu, a więc nieco lilipucimi urządzeniami sanitarnymi.

POMYSŁ NA CHOROBOWYM

– Zaczęło się od pomysłu, który przyszedł mi do głowy w czasie długiego zwolnienia lekarskiego. Postanowiłam sobie, że jak wyzdrowieję, to zrobię coś dla dzieci – mówi Bożena Kazana, właścicielka „Bajki” i dodaje: – Bo praca z dziećmi to moja wielka pasja.

Na terenie prywatnej posesji państwa Kazanów stał nieużytkowany, murowany dom. Pani Bożena, nauczycielka klas I-III w Zespole Szkół w Zagoździu, postanowiła tam właśnie zorganizować małe przedszkole. Jej najbliższa rodzina przyklasnęła pomysłowi, chociaż na początku nie brakowało sceptyków, którzy powątpiewali w sukces tego przedsięwzięcia.

– Chciałam, żeby się udało, ale takiej działalności podejmowałam się po raz pierwszy w życiu i sama nie wiedziałam, jaki będzie finał. Zaczęliśmy od remontu i modernizacji budynku, wkładając w to oszczędności i wiele godzin własnej pracy. Oprócz fachowców, przy remoncie pracowała cała rodzina. Pocieszałam się, że jak z przedszkola będą nici, to przynajmniej będziemy mieli wyremontowany budynek, w którym otworzę sklep, bar, albo jeszcze co innego – wspomina B. Kazana.

OSZCZĘDNOŚCI, ODPRAWA I UNIJNA DOTACJA

Gdy przed prawie 5 laty Kazanowie zaczęli w Kopinie realizować pomysł pani Bożeny, ona właśnie odeszła na wcześniejszą emeryturę. Ostatnie 17 lat przepracowała w Zagoździu. Kiedyś uczyła też w szkole w Kopinie, poznała więc dobrze wieś i jej mieszkańców. Była przekonana, że otwarcie przedszkola zostanie przez lokalną społeczność przyjęte dobrze. W jego tworzenie pani Bożena zainwestowała, oprócz rodzinnych oszczędności, także odprawę emerytalną. Dzięki pomocy Urzędu Gminy Stanin napisała też wniosek o unijną dotację z Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich. Udało się. Na zabawki i meble, na część wyposażenia sal i sanitariatów Urząd Marszałkowski w Lublinie przyznał dotację w ramach Programu Integracji Społecznej.


Kolorowe ściany i bajkowe postaci to efekt pracy nauczycielek przedszkola w Kopinie. Fot. PGL

Własnych pieniędzy wystarczyło na remont i adaptację budynku. Z unijnej dotacji - na wyposażenie. Na zatrudnienie personelu nie zostało nic.

(...)

Cały artykuł można przeczytać w e-wydaniu „TS”.

PIOTR GICZELA
Komentarze (7)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.