Jasne pełne literackie

Siedlce

Bartosz Szumowski 2014-05-08 06:59:44 liczba odsłon: 4025
fot. Janusz Mazurek

fot. Janusz Mazurek

W Siedlcach przy piwku czytają wszystkie grupy: młodzież, ludzie starsi, nauczyciele, lekarze, adwokaci, no i artyści. A co by było, gdyby, korzystając z okazji, mogli... wypożyczyć książkę?

Magdaleny Śmigielskiej, właścicielki siedleckiej kawiarni „Awangarda”, nie trzeba przekonywać, że kto czyta, żyje podwójnie. - Moja barmanka pochłania kilkanaście książek miesięcznie, nawet w pracy, jeśli tylko ma wolną chwilę. Ja sama nie czytam tyle, ile bym chciała. Staram się jednak, żeby to były przynajmniej 2 tytuły w miesiącu. Poza tym dużo czytam swoim dzieciom, dla których najgorszą karą jest, jeśli nie zrobię tego na dobranoc - żartuje.


Według Przemka Iwanka, pomysłodawcy i moderatora nieistniejącej już lokalnej mutacji Dyskusyjnego Klubu Książki, poziom czytelnictwa w Siedlcach pozostawia wiele do życzenia. - Myślę, że średnia jest u nas mniej więcej taka jak w całej Polsce, czyli niezbyt wysoka - uważa. Dziwi się więc, gdy przytaczam mu wyniki rankingu Biblioteki Narodowej. Zestawienie to obejmuje miejscowości o najwyższym odsetku czytelników zarejestrowanych w bibliotekach publicznych. - Od lat jesteśmy w czołówce krajowej, a kilka razy udało nam się uplasować w pierwszej piątce. W ubiegłym roku wskaźnik wyniósł 21,6, czyli aż o 4,8 więcej od średniej krajowej. To dużo lepiej niż inne miasta o podobnej wielkości - przekonuje Eugeniusz Kasjanowicz, wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Nie sądziłem, że Siedlce jakoś się wybijają - komentuje szczerze Iwanek.

Więcej w papierowym i e-wydaniu „TS” nr 18.

 

Zostało Ci do przeczytania 82% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 18/2014:

Komentarze (9)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.