W każdy kwiat wkładam swoje serce

Siedlce

2014-05-21 12:05:44 liczba odsłon: 6940

Sezon ogrodniczy w pełni! O tym, jak dbać o kwiaty rabatowe, balkonowe i byliny, na jakie zdecydować się o tej porze roku, a także o pracy i pasji rozmawiamy z Barbarą Kowalewską, założycielką gospodarstwa ogrodniczego produkującego kwiaty dla siedleckiego centrum – Ogrody Podlaskie.

- Szanowna Pani Barbaro, skąd pomysł na gospodarstwo ogrodnicze? Podobno cieszy się ono ponad 20-letnią tradycją? 
– Kwiaty są i zawsze były moją największą pasją, a gospodarstwo, które założyliśmy ponad 20 lat temu, to spełnienie mojego marzenia. Śmiało dziś mogę powiedzieć, że mam to szczęście, że zajmuję się tym, co kocham, i to w miejscu, które jest moim miejscem na ziemi. Od ponad dwóch dekad specjalizujemy się w produkcji kwiatów rabatowych, balkonowych i bylin, które następnie trafiają m.in. do naszego centrum ogrodniczego 
– Ogrody Podlaskie, w którym siedlczanie mogą je zakupić. 


- Jak to jest pracować i realizować pasję i marzenia jednocześnie?
– Moja pasja bardzo szybko przerodziła się w ciężką pracę. Dziś produkcja kwiatów wiąże się z niemal całorocznym planowaniem, doglądaniem, dbaniem o odpowiednie warunki dla roślin. Ponieważ zależy nam na najwyższej jakości kwiatów, to właściwie dopieszczamy je ręcznie. Nie stawiamy w produkcji na nowe technologie, gdyż nie jestem przekonana, czy kwiaty zachowałyby jakość na tym samym poziomie. Dziś z dumą mogę powiedzieć, że oferujemy pełen asortyment kwiatów od jednorocznych po wieloletnie i od wczesnowiosennych aż po późnojesienne. W sumie kilkaset odmian. 
W tym roku mieliśmy w gospodarstwie rekordową liczbę pelargonii, ponad 10 kolorów, nadal można je dostać w Ogrodach Podlaskich na Murarskiej.


- Końcówka maja i czerwiec to najlepsza pora dla jakich kwiatów? 
– Od wczesnej wiosny rabaty można obsadzać bylinami, czyli trwałymi roślinami, np. aubretiami, omiegami, smogliczkami, prymulkami i sasankami. To najlepsze rośliny dla tych najbardziej niecierpliwych ogrodników. A dziś, na koniec maja, jest już najwyższa pora dla kwiatów ciepłolubnych, czyli np. pelargonii, surfinii, aksamitek, szałwii, begonii i wielu innych.

 

- Czym powinniśmy kierować się przy wyborze kwiatów do naszego ogrodu? Walorami ozdobnymi, warunkami uprawy czy może jeszcze czymś innym?
– Wybór kwiatów do ogrodu ze względu na walory estetyczne, to niestety najczęstszy błąd. Najważniejsze jest to, jakie warunki możemy zapewnić roślinom. Jeśli nie mamy czasu, by je pielęgnować, to warto decydować się oczywiście na te kwiaty, które nie wymagają naszej troski, np. właśnie pelargonie, które przetrwają wszelkie kryzysy. Bardzo ważne jest także światło, jakie możemy zapewnić kwiatom – np. decydując się na niecierpki lub fuksje, powinniśmy wiedzieć, że lubią one światło rozproszone. Pelargonie i surfinie natomiast najlepiej czują się w pełnym świetle. Kolejna ważna sprawa to rozmiar pojemnika na kwiaty – niektóre potrzebują bardzo dużo miejsca do wzrostu systemu korzenia i części nadziemnej, np. surfinie. Oczywiście nie bez znaczenia jest także odpowiednia gleba i nawodnienie. Jeśli będziemy pilnować takich zasad, zapewniam, że nasze ogródki czy balkony  nie tylko ucieszą oczy gospodarzy, ale także zachwycą wszystkich gości. 


- Podobno kwiaty „wychowane”w państwa gospodarstwie zdobiły ogród pod Pałacem w Wilanowie, a także ul. Monte Cassino w Sopocie? Gdzie jeszcze można je spotkać?
– Najwięcej naszych kwiatków można spotkać oczywiście w Siedlcach. Od niedawna Ogrody Podlaskie wspierają na przykład zielone tereny wokół muzeum-ratusza „Jacka”. Mieszkańcy mogą spotkać np. nasze wiszące pelargonie bluszczolistne na ul Piłsudskiego. Kwietniki z roślinami z Ogrodów Podlaskich są także na 
ul. Kilińskiego przy kościele garnizonowym, a także przy stacji benzynowej na ul. Brzeskiej. Od zeszłego tygodnia nasze kwiaty zdobią także rondo przy Monte Cassino. Tam siedlczanie mogą zobaczyć nasze kanny, aksamitki i begonie.

 

- Czy możemy zaproponować coś specjalnego mieszkańcom Siedlec z oferty Ogrodów Podlaskich? 
– Przygotowaliśmy specjalną zniżkę dla wszystkich, którzy są fanami naszego profilu na Facebooku (www.facebook.com/OgrodyPodlaskie
– 10% rabatu na cały asortyment roślin w najbliższy piątek i sobotę. 
A w kolejną sobotę, 31 maja, zapraszamy wszystkie dzieci wraz 
z rodzicami na warsztaty florystyczne 
z okazji Dnia Dziecka. Każdy maluch będzie miał okazję przygotować zielony prezent dla najbliższych. 
Zapraszamy serdecznie! 

Z okazji Dnia Dziecka Ogrody Podlaskie zapraszają wszystkie dzieci

na
WARSZTATY FLORYSTYCZNE.
Sobota, 31. maja, godz. 10.30 - 12.30
Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały
.


Ogrody Podlaskie, ul. Murarska 10
w Siedlcach, www.listek.pl, 

www.facebook.com/OgrodyPodlaskie

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.