Przebudowany kościół już zachwyca (Rozbity Kamień)

Sokołów Podlaski

Justyna Pycka 2015-07-11 11:26:19 liczba odsłon: 18327

- To był mój pomysł - cieszy się wójt Zbigniew Woźniak (fot. jp)

- Kiedy po raz pierwszy usłyszałam, że w kościele będzie centrum kulturalne, miałam spore obawy. Mieszkańcy naszej gminy też różnie się na ten temat wypowiadali i nie specjalnie taki pomysł przypadł im do gustu. Teraz, kiedy widzę efekt końcowy, jestem zszokowana, zachwycona, brak mi słów – mówi Halina Rucińska z Wyszomierza. Pani Halina była w grupie mieszkańców gminy, którzy jako pierwsi miała okazję zobaczyć przebudowany kościół. Byliśmy tam razem z nimi.

Przebudowa zabytkowego kościoła w Rozbitym Kamieniu na Regionalny Ośrodek Kultury zakończyła się zgodnie z planem, wraz z końcem czerwca br. Obiekt czeka na uroczyste otwarcie, zaplanowane na wrzesień. Jako pierwsze, obejrzały go uczestniczki warsztatów kulinarnych organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną. W ciągu niespełna roku udało się przekształcić starą świątynię w całkiem nowy obiekt z niepowtarzalnym klimatem.

Stary blaszany dach zastąpił drewniany gont, ściany zewnętrzne zostały obite drewnianymi deskami. Spróchniałe bale zastąpiły nowe, pozostałe zaimpregnowano. Wewnątrz została wymieniona instalacja elektryczna i sanitarna, odnowiono ściany, położono nowe podłogi. Specjaliści zajęli się odrestaurowaniem fresków, strop przeszedł termomodernizację. Na dachu pojawiły się solary. Wszystkie prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

Przy wejściu do kościoła, blisko progu, została stara drewniana belka. To jedyny nieodnowiony element starego kościoła. Ma przypominać o wieku i historii kościoła.

Zakończenie prac w kościele to dopiero początek planowanych przez władze gminy i Gminną Bibliotekę Publiczną zmian w Rozbitym Kamieniu. Wójt chce, żeby miejscowość przyciągała turystów a jego plany mają realną szansę na realizację.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii. Więcej na temat przeczytacie w najbliższym wydaniu papierowym „TS”.

 

Komentarze (7)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.