Hieny cmentarne

Siedlce

Kamil Waszczuk 2015-10-31 07:00:00 liczba odsłon: 8195
Cmentarne hieny uaktywniają swoja działalność przed Dniem Wszystkich Świętych... Fot. KW

Cmentarne hieny uaktywniają swoja działalność przed Dniem Wszystkich Świętych... Fot. KW

W sobotę rano na grób rodziców zaniosłam piękne kwiaty. W poniedziałek przed południem już ich nie było – skarży się siedlczanka.

 – Zabrali krzyże z nagrobków. Na cmentarzu Janowskim naliczyłam kilkanaście ogołoconych pomników – zwraca uwagę kolejna czytelniczka.

Znikają kwiaty, znicze, a nawet nadpalone wkłady. Wstyd, po prostu wstyd!

To tylko część sygnałów, które otrzymaliśmy w ciągu minionego tygodnia.

Koniec października to czas, kiedy nasilają się kradzieże na cmentarzach – potwierdzają policjanci. Skradzione przedmioty trafiają najczęściej na złom (np. metalowe krzyże) albo... na przycmentarny stragan. Przed 1 listopada przy każdym cmentarzu rozstawiają stoiska sprzedawcy wiązanek i zniczy. Niestety, bywa, że wśród nich są także hieny cmentarne, które swój towar chwilę wcześniej „zwinęły” z pomników.

Wiązanka kosztowała prawie sto złotych. Długo się zastanawiałam, czy ją kupić, ale po długim namyśle stwierdziłam, że Święto Zmarłych jest tylko raz w roku. Miałam wyjątkowego pecha, bo już po kilkunastu godzinach kwiaty zniknęły z pomnika – opowiada mieszkanka ulicy Chrobrego w Siedlcach.

Inna z pań napisała na naszej stronie internetowej, że na siedleckim cmentarzu Janowskim znalazła ostatnio aż kilkanaście ogołoconych pomników. – Zarząd cmentarza każe nam iść z tym na policję. My natomiast twierdzimy, że zarząd powinien to zgłosić.

Kontaktujemy się z Zarządem Cmentarzy Rzymskokatolickich w Siedlcach. Tam nic nie wiedzą o ostatnich kradzieżach. Przyznają, że rzadko otrzymują podobne zgłoszenia. Doradzają jednak, aby o wszystkich kradzieżach informować policję, nawet jeśli łupem jest znicz za 10 złotych.

Kradzież wiązanki lub znicza to wykroczenie i grozi za to 5 tys. grzywny – mówi aspirant sztabowy Sławomir Tomaszewski z sokołowskiej policji.

Ale niewiele osób zgłasza przypadki kradzieży. Jak mówi Sławomir Tomaszewski, ludzie najczęściej ignorują takie sytuacje.

Najlepszym sposobem byłoby zamontowanie kamery przy grobie – mówi żartem jedna z pań.

Ten sposób jest rzeczywiście skuteczny. Przekonali się o tym kilka miesięcy temu mieszkańcy Sokołowa. Co jakiś czas z rodzinnego grobowca ginęły kwiaty i inne ozdoby, więc zainstalowali kamerę na drzewie obok grobowca. Na efekty długo nie musieli czekać. Nagranie, na którym widać kobietę okradającą pomnik, umieszczono w internecie. Filmik obejrzało kilka tysięcy osób. Szybko odnaleziono złodziejkę.

Komentarze (19)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.