aktualizacja: Będzie album!" >

20 lat „Przełomu” - aktualizacja: Będzie album!

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2015-11-18 14:31:22 liczba odsłon: 10039

fot. Małgorzata Dołowska

Przez sześć lat był Ogólnopolskim Plenerem Fotograficznym. Od 2002 r. ma rangę międzynarodową.

Aktualizacja: Podczas wernisażu wystawy, wieńczącej 20. Międzynarodowy Plener Fotograficzny „Podlaski Przełom Bugu”, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, Mariusz Woszczyński, powiedział, iż w przyszłym roku zostanie wydany album z fotografiami, wykonanymi podczas tych plenerów. Więcej na ten temat możecie przeczytać w informacji Będzie album!.

*

19 listopada o godz. 18.00 w Galerii Fotografii FOKUS siedleckiego MOK będzie można obejrzeć zdjęcia, zrobione w czerwcu tego roku, podczas 20. już pleneru „Podlaski Przełom Bugu”.

W tym roku, w należącym pani Basi Orłosiowej gościńcu „Wygoda”, który mieści się na terenie Stadniny Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, spotkało się 35 fotografów – 33 z Polski i 2 z Ukrainy. Właścicielka „Wygody” (prywatnie córka Andrzeja Krzyształowicza – człowieka-legendy, który po wojnie stworzył stadninę od nowa, a w latach 1958-1991 był jej dyrektorem) gości uczestników pleneru już od 17 lat. Obok fotografów z Polski i Ukrainy byli wśród nich artyści z: Białorusi, Rosji, Francji, Portugalii i Czech.

Organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach plener stał się jedną z najważniejszych imprez tego typu w kraju. Pomysłodawcą, komisarzem plenerów i kuratorem wystaw poplenerowych jest fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Ruciński.

Czy przypuszczał, że PPB przetrwa tyle lat?

- Gdybym przez te wszystkie lata nie był pracownikiem etatowym MOK-u, losy pleneru mogłyby być zupełnie inne – przyznaje. - Wymyśliliśmy ten plener ze Zbyszkiem Tomaszczukiem (teraz profesor ASP w Warszawie), który pracował wtedy w Centrum Animacji Kultury. Zaprosiłem Artura Tabora (nieżyjący już fotograf, autor filmów przyrodniczych i podróżnik) oraz fotografów z: Warszawy, Jeleniej Góry, Białej Podlaskiej i Siedlec – wspomina.

- Jesienią tego samego roku pojechałem na podobny, w góry. Tam poznałem m.in. Henryka Rogozińskiego, Zygmunta Świątka oraz Mietka Cybulskiego z Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki Fotoklubowi nasz plener się rozkręcił – dodaje.

Od drugiego pleneru oprócz głównego organizatora – MOK współorganizatorami pleneru byli Dyrekcja Parku Krajobrazowego, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, a wciąż są: dzisiejsze Bialskie Centrum Kultury, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.

Uczestnicy fotograficznych spotkań nad Bugiem nie tylko poszukują ciekawych kadrów, ale też biorą udział w wykładach, prezentują swoje prace. Wymieniają się doświadczeniami. Wystawy poplenerowe są z kolei znakomitą okazją do promocji ziem nadbużańskich.

Podczas wernisaży słychać czasem głosy: dlaczego znowu te same osoby były na plenerze? Nie sposób nie zauważyć, że kilka nazwisk rokrocznie się powtarza. Sławomir Kordaczuk, Mieczysław Cybulski, Tadeusz Żaczek, Małgorzata Piekarska, Roman Domański i Jarosław Domański (zbieżność nazwisk przypadkowa), Henryk Oleszczuk, Adam Trochimiuk, Zbigniew Tomaszczuk... Mimo to rotacja wśród uczestników PPB jest całkiem spora. W PPB brali np. udział: Adam Pańczuk, Piotr Tołwiński, Sylwia Garucka-Tarkowska, Paweł Borkowski, Arkadiusz Ścichocki, Piotr Fiałkowski, Aneta Borkowska, Edyta Banasiak. Gdy pytam o osoby, które bardzo chciałyby pojechać na plener, ale nie zostały dotychczas zaproszone, słyszę:

- Zdarzało się i tak, że kilka osób odmówiło udziału w plenerze, mimo iż ponawiałem zaproszenie wiele razy. Zapraszam tych, którzy coś rokują na przyszłosć i tych, o których wiem, że dadzą mi na wystawę dobre zdjęcia – odpowiada A. Ruciński.

Podczas tych 20 lat w plenerach wzięło udział wielu wybitnych artystów. Byli wśród nich, wymieniając tylko tych, którzy już nie żyją: Vojtěch Bartek z Instytutu Fotografii Kreatywnej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, Henryk Rogoziński – jeden z najbardziej znanych i cenionych „gumistów” w Polsce, Janusz Czarnecki – mistrz fotografii reklamowej, Karol Walaszczyk – Prezes Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, inicjator i organizator Ogólnopolskich Biennale Fotografii Czarno-Białej „Postać Ludzka w Pejzażu” oraz ogólnopolskich plenerów „Natura i krajobraz”, Artur Tabor – fotografik i filmowiec, autor filmów przyrodniczych, podróżnik, który zmarł podczas wyprawy fotograficznej do Mongolii, Longin Łępicz – współzałożyciel Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim, Zygmunt Świątek, który uprawiał fotografię: krajoznawczą, architektoniczną, portretową, przyrodniczą i reklamową.

- Zgromadziliśmy ogromny zbiór wartościowych fotografii. Wiele osób pyta mnie, kiedy będzie z tego album. Odpowiadam: albumu nie będzie, bo nie ma dobrej woli osób, od których zależy jego wydanie. Zabiegam o pieniądze na to wydawnictwo. Piszę wnioski do ministerstw i funduszy. bezskutecznie – nie kryje żalu A. Ruciński.

Szkoda, bo – jak na ironię losu – nasze miasto od kilku lat promuje się hasłem „Siedlce – otwarta brama w Dolinę Bugu”...

Wystawę jubileuszową będzie można oglądać w galerii FOKUS do 8 stycznia 2016 r., od pn. do pt. w godz. 11.00-17.00. Wstęp bezpłatny. (Ana)

Komentarze (1)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.