Zmarł Antoni Cybulski

Mazowsze

Piotr Giczela 2016-07-03 10:53:11 liczba odsłon: 16875
Nie żyje Antoni Cybulski, współtwórca i wieloletni dyrektor Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Fot. PGL

Nie żyje Antoni Cybulski, współtwórca i wieloletni dyrektor Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Fot. PGL

W piątek, 1 lipca w godzinach wieczornych w siedleckim szpitalu zmarł Antoni Cybulski, emerytowany, wieloletni dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Pogrzeb tego zasłużonego działacza kultury i pasjonata historii sienkiewiczowskich, zaplanowano na najbliższą środę w Siedlcach.

Rodzina Pana Antoniego o śmierci poinformowała nas wczoraj w godzinach nocnych. Okazało się, że A. Cybulski, chorujący od dłuższego czasu m.in. na serce, po tym jak przed tygodniem bardzo źle się poczuł, trafił do siedleckiego szpitala. Lekarzom pomimo wysiłków nie udało się ustabilizować układu krążenia starszemu już człowiekowi. A. Cybulski zmarł 1 lipca o godz. 19.30. Miał 76 lat. W 2016 r. mija 50 lat od chwili utworzenia Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i powierzenia kierowania placówką panu Antoniemu.

Mój tato spełnił się życiowo jako szef muzeum i jako człowiek pełen pasji i energii. Był pogodny do końca. Choroba obeszła się z nim w sposób najdelikatniejszy z możliwych – powiedział nam syn, Cezary Cybulski.

Państwo Cybulscy informują, że wciąż trwają ustalenia co do miejsca i terminu nabożeństwa żałobnego i pogrzebu. Prawdopodobnie msza św. zostanie odprawiona w siedleckiej katedrze. Ma ją poprowadzić wieloletni proboszcz parafii w Okrzei i przyjaciel domu Cybulskich, ks. Czesław Ciołek.

Antoni Cybulski urodził się 5 czerwca 1940 r. w Wilamowie, wówczas w gminie Orzeszków, powiat turecki. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął naukę w Technikum Chemicznym w Zgierzu. Nie wrócił już w swe rodzinne strony.

Bliskość Łodzi sprawiła, że marzyłem o studiach chemicznych, w związku z tym naukę rozpocząłem w Technikum Chemicznym w Zgierzu. Jako uczeń zapisałem się do sekcji „Jaśków Wędrowniczków”, z czasem zostając jej szefem, to znaczy głównym organizatorem wypraw turystycznych po Polsce. Odtąd każde niemal wakacje spędzałem z grupą podobnych zapaleńców na obozach wędrownych, monograficznych, czy na rajdach. Studiów chemicznych nie rozpocząłem, gdyż pasja wędrownicza sprawiła, że zmieniłem swoje zainteresowania i podjąłem studia geograficzne. Tym bardziej, że los rzucił mnie na nieznaną dotąd Ziemię Łukowską. A to za sprawą zamieszczonej w magazynie turystycznym „Światowid” informacji, że w miejscu urodzenia Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej otwarto muzeum i poszukuje się kierownika tej placówki. Pragnienie zobaczenia miejsca urodzenia Sienkiewicza było tak silne, że nie było dla mnie żadnych przeszkód. Nie zraziły mnie żadne trudności. Wewnętrznie czułem, że to będzie moje miejsce na ziemi i tak się stało – wspominał A. Cybulski po przejściu na emeryturę po 46 latach kierowania placówką w Woli Okrzejskiej.

Więcej o Antonim Cybulskim napiszemy w najbliższym papierowym i e-wydaniu „TS”.

Komentarze (9)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.