Plany są bardzo ambitne.
Ja jestem bardzo ambitny. Mierzymy wysoko

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2016-10-11 22:01:28 liczba odsłon: 12074

Maciej Kuźmiński

Siedlecki Teatr Tańca Caro ma nowego kierownika artystycznego, Macieja Kuźmińskiego. Dotychczasowa kierownik artystyczna Paulina Jaksim zakochała się i wyjechała z Siedlec, bo jej partner, który jest filmowcem, otrzymał ciekawe propozycje z Poznania i Łodzi. Siedlce nie były w stanie zaproponować mu pracy na miarę jego możliwości.

Nowy kierownik artystyczny jest nie tylko młody (ur. w 1985 r.), zdolny, utalentowany, ambitny, przystojny, ale również... żonaty. Jeśli zakorzeni się w Siedlcach, dyrekcja CKiS zapewnić pracę jego małżonce. Maciej Kuźmiński został oficjalnie przedstawiony podczas konferencji prasowej.

Pan Maciej wysiadł przed chwilą z samolotu i ma jeszcze odruch lądowania, a my mamy nadzieję, że bardzo dobrze wylądujemy z panem Maciejem – powiedział dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Waldemar Koperkiewicz.

Stworzono tu idealne warunki dla takiej osoby jak ja. Większość czasu mogę spędzać na sali, tworząc lub ucząc, bez stresu, że mam zaraz jakiś deadline. Pół roku temu 80% mojej pracy odbywało się przy komputerze. Praca biurowa jest fajna, ale nie dla mnie – stwierdził nowy kierownik artystyczny TTC.

Zdaniem wicedyrektor CKiS, Iwony Marii Orzełowskiej młodzież nie chce już łatwej rozrywki, więc Maciej Kuźmiński, który przez ostatnie 2 lata był nagradzany przez Instytut Muzyki i Tańca, może zaoferować jej coś ciekawego.

Moja córka, która zna środowisko taneczne, trochę kpiła, że to niemożliwe, aby takie „gorące nazwisko” zechciało tu przyjechać. Ale zaproponowaliśmy panu Maciejowi warunki interesujące dla młodego twórcy – zaznaczyła wicedyrektor CKiS.

Maciej Kuźmiński przedstawił wizję swojej pracy w Siedlcach. W ciągu kilku lat chce rozwinąć markę i repertuar Teatru Tańca Caro. Planuje i spektakl dla dzieci, i spektakl hiphopowy, i monodram... Będzie doszlifowywał lub... zmieniał dotychczasową obsadę, tańczącą w spektaklach TTC. Działalność artystyczna ma iść w parze z edukacyjną.

Chce rozmawiać z publicznością po spektaklach i organizować dla nie warsztaty, żeby znaleźć wspólny język i przybliżyć widzom sztukę tańca.

W spektaklu powinno być coś dla tzw. laika, który po raz pierwszy przyszedł z ulicy na taniec współczesny. Jakaś esencja estetyczna, jakaś wirtuozeria, muzyka. Ponieważ są to również spektakle ambitne, z pewnością nie uniknę pytań: co aktor miał na myśli? Z doświadczenia wiem, że pojawiają się one dość często. Mam nadzieję, że stworzymy taką atmosferę, w której widz będzie mógł spotkać się z twórcami i z nimi porozmawiać. Liczę też na to, że spektakle, które stworzę dla TTC, będą jeździć za granicę. Myślę, że za rok czy dwa będzie już kilka propozycji, o których będziemy mogli porozmawiać – powiedział M. Kuźmiński.

Najbliższa premiera już 25 listopada. Będzie to ponadgodzinny spektakl na 5 tancerzy „After Before”. Gdy Maciej Kuźmiński ogłosił latem otwartą audycję do tego spektaklu, nie przyszedł na nią nikt z siedleckich tancerzy. Nowy kierownik artystyczny poszukiwał „2 mężczyzn oraz 2 kobiet chętnych do współkreowania (koncepcji) ruchu wraz z choreografem, gotowych na intelektualnie intensywną oraz fizycznie i technicznie wymagającą pracę, opartą m.in. o techniki ruchu rozwijane przez choreografa - Dynamic Phrasing i Floor Work, oraz metodę re-kompozycji nazwaną Koszyk Zadań”.

Pierwszym zagranicznym partnerem TTC ma być JOHAN Centrum z Pilzna. Maciej Kuźmiński chce z nim nawiązać współpracę i wymieniać się nie tylko doświadczeniami i spektaklami, ale również zapraszać do Siedlec młodych twórców. Myśli o Scenie Teatralnej Miasta Siedlce jako o domu produkcyjnym. Chciałby zainicjować sieć takich domów w Polsce. – Nazywam je domami, ale to są po prostu teatry, które mają budżet i możliwości produkowania spektakli – przyznał.

Marzy mu się również powołanie do życia nowego festiwalu tańca w Siedlcach. – Plany są bardzo ambitne. Ja jestem bardzo ambitny. Mierzymy wysoko. Spotkałem w Siedlcach dużą chęć uzyskania kompromisu i rozpoczęcia współpracy, która przyniesie owoce za kilka lat, bo teatr buduje się przez kilka lat. W tym roku będę dużo wyjeżdżał i dzięki temu reprezentował TTC w Polsce i za granicą.

Jak nie będziemy wysoko sięgać, to nigdy nie będziemy wyżej. Najwyżej za pierwszym razem będziemy trochę niżej. Zawsze wychodzę z takiego założenia – przyznała wicedyrektor CKiS i dodała: – Mamy miejsce, mamy środowisko, mamy twórcę i mamy nadzieję, że wrócą do nas nasi tancerze.

Po czym zaczęła wspominać swoich najlepszych uczniów: Kuba Mędrzycki tańczył w Caro Dance od dziecka, bliźniacy Sebastian i Jakub Piotrowiczowie, Brian Poniatowski, bliźniacy Marcin i Rafał Mroczkowie, Radosław Izdebski, Marek Glinka, Bartosz Zyśk, Robert Kot, który poznał w Caro Dance swoją przyszłą żonę, Agnieszkę, Iza Orzełowska, Wiola Fiuk, Ola Borkowska, Eliza Kindziuk...

Maciej Kuźmiński topowych tancerzy siedleckiego teatru zna... ze słyszenia. Będzie miał okazję ich poznać podczas koncertu z okazji 30-lecia istnienia Caro Dance, które przypada w przyszłym roku.

Nawet ci, którzy mają 45 lat, a tańczyli kiedyś w pierwszych składach, zadeklarowali udział w koncertach. Będzie ich kilka, ponieważ koncert z okazji 25-lecia zespołu trwał 5 godzin. Nie mogę nie wykorzystać entuzjazmu i inicjatywy tych ludzi. Podobno już się umówili na próby. Być może zatańczą nawet bracia Mroczkowie ze swoim składem, bo zaczęli się interesować jubileuszem – cieszy się Iwona Maria Orzełowska. (Ana)

Maciej Kuźmiński - choreograf, tancerz i pedagog tańca współczesnego. Absolwent Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance (Konserwatorium Tańca i Muzyki Trinity Laban) w Londynie. W 2007 r. ukończył z wyróżnieniem 3-letnie studia z Teatru Tańca, a w 2012 r. (także z wyróżnieniem) - 1,5-roczne studia z choreografii na tej samej uczelni. Wykładowca Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu (PWST w Krakowie) oraz Instytutu Tańca Współczesnego w Belgradzie. Trzy lata temu wrócił do Polski. Dotychczas był freelancerem.

Otrzymał nagrody za choreografię do spektakli:

„Room 40” - Nagroda Publiczności || Polska Platforma Tańca 2014

„Dominique” - II miejsce i Nagroda Publiczności || Solo Dance Contest 2015

„11” - Nagroda Jury || konkurs 321 Taniec! 2015

„Powtarzaj za mną” - dwie Nagrody Jury || konkurs 321 Taniec! 2014 oraz III miejsce || Warszawska Platforma Tańca 2014

*   *   *

Po spektaklu „Różnica i powtórzenie”, którym Maciej Kuźmiński przywitał się ze Sceną Teatralną Miasta Siedlce, nie było chętnych do rozmowy z nowym kierownikiem artystycznym, mimo że na sali było mnóstwo młodych i bardzo młodych tancerzy TTC. Co więcej, spektakl był tak... hip-no-ty-zu-ją-cy – jak to określiła jedna z dziewczynek – że spora część dziecięcej publiczności wyszła z sali jeszcze przed jego zakończeniem. Młodzież spieszyła się natomiast na próbę, która tego wieczoru rozpoczęła się tuż po spektaklu, czyli w piątek 7 października o godz. 21.

 

Komentarze (7)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.