Anatomia według Maćka

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2017-02-02 01:44:58 liczba odsłon: 14972

plakat

„Przekroje Maćka” Tołwińskiego to pracowicie rozrysowane i poopisywane niczym w atlasie anatomicznym prace, wykonane od 2010 r. do dziś. Na beżowych kartkach w jedną linię wyglądają jak powyjmowane z pamiętnika.

 Od 3 lutego będzie można je oglądać w Galerii Teatralnej Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. Wernisaż o godz. 18.00.

Nie tylko tytułem, ale i formą nawiązują do czasopisma „Przekrój”. Na planszy, zatytułowanej „Zalety mężczyzny, czyli funkcje życiowe organizmu” znalazły się, m.in.: łepetyna, czerep, baniak, pała, limo, dynia, 4 litery, szpony, woda w kolanie, gira, odcisk i kopyto. W miejscu najbardziej męskim Maciek umieścił: nabiał, gruszkę i zaganiacz.

Maciej Tołwiński jest absolwentem pedagogiki z plastyką na Akademii Podlaskiej w Siedlcach (dziś UPH). Od 2008 r. zasiada na „Ławeczce”, wspólnie z artystami malarzami Tomaszem Nowakiem i Aleksandrą Rykałą. W 2010 r. dosiadł się do nich Marcin Sutryk. Dotychczas Maciek swoje prace prezentował na ponad 30 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Prywatnie jest dumnym tatą kilkumiesięcznych bliźniaczek i młodszym bratem „tego, no wiesz, kogo”, czyli znanego siedleckiego fotografa i fotoreportera Piotra Tołwińskiego, z którym założył Studio Fotograficzno-Poligraficzne Panoramix.

Swoje emocje Maciek wyraża poprzez: malarstwo, rysunek lub collage. Najchętniej rysuje i wykleja pełne ironii, dystansu i humoru pamiętniki, komentujące życie codzienne. - Efekty moich prac są dla mnie ważnym znakiem czasu, sentymentalną ściągawką, pozwalającą przenieść się w błogie lata tego, co już minęło... – mówi. Kroi i przekraja wszystko, co mu przyjdzie do głowy. „Pod nóż” poszły już: auta, buty, księżyc, samoloty, a nawet chomik. Najczęściej i najchętniej zagląda jednak do wnętrza człowieka.

- Nie wiem, skąd u mnie pociąg do krojenia, cięcia, zaglądania tam, gdzie trudno zajrzeć. Nie wiem, dlaczego wszystko muszę przekroić, a później to opisać. Maluję, aby się tego dowiedzieć... - przyznaje. (Ana)

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.