Damsko-męski poker na dobry początek

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2017-10-13 19:47:53 liczba odsłon: 9327

Od lewej: Olaf Lubaszenko, Szymon Bobrowski, Magdalena Boczarska, Iza Kuna, Magdalena Stużyńska i Rafał Królikowski, czyli "Ludzie inteligentni" w pełnym składzie, fot. Aneta Abramowicz-Oleszczuk

Kolegują się od 15 lat. Rozegrali 5 tysięcy partii w pokera (mniejsza o to, że przez ostatnie 3 lata grali znaczoną talią kart). Wspólnie obejrzeli 2 tysiące meczów rugby i "dmuchali" Kanadyjkę. Co roku razem jeżdżą na camping. Nigdy się nie pobili. Do wczoraj...

Koledzy na dobre. Wydawałoby się, że na złe również. Ale... Gdy któremuś z nich przytrafi się to „złe”, szybko stanie się jasne, że... pozostali zaledwie pretendują do bycia jego znajomymi. Alexander (Szymon Bobrowski), David (Olaf Lubaszenko) i Thomas (Rafał Królikowski) znają się jak łyse konie. Co tydzień spotykają się na pokerze lub transmisji telewizyjnej meczu rugby.

Teoretycznie to tylko oni grali ze sobą w pokera. I tylko wtedy, kiedy nie oglądali wspólnie meczów rugby. Ich wieloletnie (nie mylić z leciwymi) partnerki (Chloe - Iza Kuna, Gina - Magdalena Stużyńska i Marina - Magdalena Boczarska) kibicowały w tym czasie bohaterom kolejnych odcinków tasiemcowatej telenoweli lub omawiały co ciekawsze epizody ze swojego życia, popijając wino. W praktyce jednak... to Chloe pobiła wszystkich. Nie dosłownie, ma się rozumieć. I nie sama, tylko przy znacznym współudziale Alexandra. I nikt by się o tym nie dowiedział, gdyby nie... Thomas.

Niepisane prawo męskie mówi: "Na kobiety swoich przyjaciół się nie patrzy". Kto o tym nie wiedział, temu przypomniał o tym Alexander, dodał: "Ja sobie nie życzę. Ja sobie wypraszam". Czemu? Bo "się patrzy, się poderwie i się ląduje w łóżku". I to właśnie on wybrał się z Chloe do hotelu, zamiast iść na spotkanie z kumplami. 

Wyreżyserowany przez Olafa Lubaszenkę spektakl "Ludzie inteligentni" nie jest bynajmniej komedią pomyłek. Ludzie inteligentni nie popełniają przecież takich błędów.

Nie na darmo Olaf Lubaszenko zagrał kiedyś w "Piłkarskim pokerze" Janusza Zaorskiego i w "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego.

Nie bez powodu był asystentem reżysera przy realizacji filmu Andrzeja Wajdy "Pierścionek z orłem w koronie" (w którym debiutował Rafał Królikowski).  Nie przez przypadek zrealizował komedię sensacyjną "Chłopaki nie płaczą" i został kapitanem Reprezentacji Artystów Polskich w piłce nożnej.

Półtoragodzinny spektakl "Ludzie inteligentni" ogląda się - jak przyznali widzowie - przyjemnie. Świetnie napisane dialogi, aktorzy, doskonale znani publiczności chociażby z ról telewizyjnych oraz wiecznie aktualne tematy damsko-męskie sprawiły, iż publiczność podczas przedstawienia co rusz wybuchała śmiechem.

Po spektaklu w kuluarach dało się słyszeć, jak panowie mówili do swoich partnerek: teraz to już jesteście tak wyedukowane, że...

Panie tęsknym wzrokiem wodziły za swoimi ulubionymi aktorami. Jednej z nich, gdy aktorzy przechodzili pomiędzy widzami na tzw. ściankę, na której pozowali do zdjęć, wyrwało się nawet: był tak blisko, że czułam na sobie jego oddech!

Był też takie, które sprawdziły przed spektaklem w internecie, ile kosztują bilety na "Ludzi inteligentnych" w innych miastach i nie omieszkały powiedzieć na głos, że dużo taniej niż w Siedlcach.

*   *   *

- Szanowni Państwo, bardzo się cieszę, że jestem Patronem Artystycznym tegorocznego VI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów "Sztuka plus Komercja" - przywitał publiczność via satelita Dariusz Kordek. - Przez najbliższe miesiące będziecie mogli oglądać teatr podróżujący w różnych jego wydaniach. Zobaczycie 10 spektakli konkursowych. W jednym z nich, musicalu "Bodo", biorę udział. To fantastyczna sytuacja: pełna sala, Państwo w teatrze, aktorzy gotowi. Macie możliwość oglądać swoich ulubionych aktorów na żywo, w ich naturalnym otoczeniu i uczestniczyć w misterium teatru - dodał.

- Wiem, że nie chcecie Państwo słuchać urzędników. Dlatego powiem krótko: to Państwo przychodzicie na te spektakle, bo chcecie i to dzięki Wam ten szósty już festiwal rozpoczynamy - rozpoczęła festiwal wiceprezydent Siedlec, Anna Sochacka.

- Dziękuję, że Państwo jesteście z nami. Bawcie się Państwo dobrze. Dziękuję też naszemu wspaniałemu Wojtkowi Słupskiemu, siedlczaninowi, który pomógł nam zaszczepić ten festiwal w Siedlcach i przywozi najlepsze produkcje. Chcę też podziękować naszej koleżance i kierownikowi działu promocji, która spowodowała, że część spektakli jest specjalnie sprowadzona przez naszych pracowników - powiedziała wicedyrektor Centrum Kultury i Sztuki oraz dyrektor artystyczna festiwalu "Sztuka plus Komercja", Iwona Orzełowska.

- Wyrosłem tutaj. Tutaj pracowałem. Dzisiaj organizuję spektakle w całej Polsce. Jest mi miło tutaj wracać. I bardzo się cieszę, że tu też zostawiam swoje podatki. Niech ten festiwal będzie fenomenalny, świetny. Jeszcze lepszy - życzył Wojciech Słupski, właściciel Agencji Artystycznej Open Teatr.

Podobnie, jak w latach poprzednich, spektakle konkursowe będą oceniać aż 3 składy jurorskie. W pierwszy zasiadają: Anna Sochacka - wiceprezydent Siedlec, Andrzej Zawadzki - przedsiębiorca, prezes firmy "Cukrohurt" - reprezentowany przez Marka Zawadzkiego, Iwona Księżopolska - właścicielka drukarni Iwonex, Grzegorz Kazimierczak - właściciel firmy "Frezdrom", reprezentowany przez Jolantę Kaniewską, Agnieszka Zdanowska - właścicielka Biura Rachunkowego A&B oraz ks. Marek Bieńkowski - dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. W drugim - dziennikarze lokalnych mediów. Trzecim - i najważniejszym - jurorem jest publiczność. (Ana)

Komentarze (2)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.