Poeta, kronikarz i ambasador Siedlec

Siedlce

Aneta Abramowicz-Oleszczuk 2017-11-24 15:01:12 liczba odsłon: 45418

stoją od lewej: Mirosław Zdrodowski, Jarosław Kurzawa, Katarzyna Kozioł, Eugeniusz Kasjanowicz, Jadwiga Madziar i Jarosław Głowacki, fot. Aneta Abramowicz-Oleszczuk

- Pytają mnie często, dlaczego piszę wiersze o Siedlcach - odpowiadam: m.in. dlatego, że dzieci w Siedlcach śmieją się serdecznie jak dzieci w innych miejscach na świece, lecz tu bardziej ściska za gardło i szybciej bije serce - powiedział podczas spotkania, promującego jego najnowszy, dwujęzyczny tomik poetycki "w Tobie - miasto Moje..." Eugeniusz Kasjanowicz.

- Poezja być może nie zmieni świata, lecz może zmienić spojrzenie na świat. Poezja nie jest prostym odwzorowaniem świata. Jest sięganiem do jego ducha. Moją jedyną inspiracją do pisania wierszy jest miłość i prawda - zacytował swoje przemyślenia, "Wyjęte z notatnika", Eugeniusz Kasjanowicz.

Tomik "w Tobie - miasto Moje..." powstał z okazji 470-lecia Siedlec. Wiersze Eugeniusza Kasjanowicza przetłumaczyli na język angielski prof. Zbigniew Lisowski i Izolda Lisowska-Popoilyk. Słowo wstępne napisał Ernest Bryll. Książkę zredagowała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach, Jadwiga Madziar, zdjęcia Siedlec wykonał do tej publikacji Jarosław Kurzawa, a w piękną szatę graficzną ubrał ją Mirosław Zdrodowski

Wiersze Eugeniusza Kasjanowicza czytał Andrzej Ferenc, a piosenki, które napisał zastępca dyrektora siedleckiej MBP, śpiewali  aktorzy Teatru ES: Joanna Kożuchowska, Robert Protasewicz i Marcin Sójka. Towarzyszyła im orkiestra Teatru ES: Marek Matwiejczyk, Andrzej Maleńczuk i Krzysztof Chromiński. Tego wieczoru wystąpił też Tomasz Hapunowicz - wójt gminy Zbuczyn i  laureat Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 2000 r. za piosenkę do słów Eugeniusza Kasjanowicza.

W Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach Tomasz Hapunowicz zaśpiewał dwie piosenki, w tym "Podwórka na Pułaskiego", którymi wyśpiewał II nagrodę w Krakowie. 

- Nasza znajomość z Eugeniuszem i moja znajomość z poezją zaczęła się w 1995 r., gdy byłem jeszcze uczniem liceum ogólnokształcącego w Sokołowie Podlaskim - wspominał Tomasz Hapunowicz.
- Zaśpiewam dziś dla Państwa "Podwórka na Pułaskiego" - z tą piosenką zjechaliśmy z Eugeniuszem wiele ciekawych miejsc w Polsce. Kiedyś płacili mi za granie, dziś płacą mi za gadanie - przyznał wójt gminy Zbuczyn. W polityce, jak coś nie pójdzie, można zrzucić winę na poprzedników, gdy się  występuje na scenie, jest zupełnie inaczej - dodał.

- Wszystko pójdzie - dodał otuchy Tomaszowi Hapunowiczowi przyjazny głos z widowni.
- Gienio w swej twórczości jest bardzo z naszym miastem związany. Jest nie tylko kronikarzem i twórcą z Siedlec, ale też ambasadorem naszego miasta. I to dosłownie, bowiem wielokrotnie reprezentował Siedlce i Polskę w krajach byłej Jugosławii, gdzie jest związany ze środowiskiem literackim na tamtym terenie. Jest to bardzo ważne, bo zaowocowało kontaktami i wymianą. Tamtejsi twórcy przyjeżdżali do nas, co nasze miasto i nasz region bardzo ubogacało. Także jest naszym człowiekiem w Warszawie. Jest aktywnym członkiem Związku Pisarzy Polskich. Wiem, że pełni tam wiele ważnych funkcji. Myślę, że to też jest ważne, że się pokazuje od tej strony. Jego twórczość to również bardzo ważna dziedzina, skierowana do dzieci - zaowocowało to dwoma projektami - pierwszy, zrealizowany rok temu, nazywał się "Kim będę?". Drugi powstał w tym roku i nazywał się "Czytam z energią". Oba spotkały się ze wspaniałymi reakcjami dzieci. Partnerem obu była Polska Grupa Energetyczna. Skoro udało się pod jej patronatem pracować już dwa razy, to myślę, że świadczy to o wysokim poziomie twórczości Eugeniusza i o dużych możliwościach organizacyjnych siedleckiej biblioteki. PGE to największy koncert w tej branży, wybiera takie instytucje, jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Filharmonia Narodowa - powiedział obecny na spotkaniu wiceprezydent Siedlec, Jarosław Głowacki.

Książkę "w Tobie - miasto Moje..." można wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach i w jej filiach. (Ana)

 

Komentarze (2)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.