2 sierpnia w Treblince: Obchody i promocja nowej książki

Sokołów Podlaski, powiat sokołowski, Muzeum w Treblince

Justyna Pycka 2018-07-27 12:24:55 liczba odsłon: 1861
Nowa książka Michała Wójcika

Nowa książka Michała Wójcika

Tegoroczne, 75. już, obchody Buntu Więźniów w Treblince odbędą się 2 sierpnia. Będą połączone z promocją książki Michała Wójcika „Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci” i otwarciem wystawy czasowa „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”.

Rozpoczną się  o godz. 11.15. Ich gospodarzami i organizatorami są Żydowski Instytut Historyczny i nowo powołane Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944).  

Tradycyjnemu programowi będzie towarzyszyć promocja nowej książki poświęconej buntowi, pt: „2 sierpnia 1943. Bunt w Fabryce śmierci” Michała Wójcika. Autor, laureat Nagrody Historycznej „Polityki” sprzed trzech lat, odpowiada na pytania: „Jak wyglądała konspiracja? Jak więźniom udało się zdobyć broń?  Jaką rolę odegrało AK? Czy AK pomogła powstańcom? Skąd w raportach na ten temat w tej kwestii biorą się sprzeczności? Jak uciekinierom udało się uciec i czy mogli liczyć na pomoc Polaków?
Książka Michała Wójcika to wciągająca rekonstrukcja wciąż mało znanego buntu a zarazem opowieść ludzkim bohaterstwie w piekle, którym była Treblinka. Historia o niezwykłej sile wiary.

 Michał Wójcik to autor bestsellerowych książek „Ptaki drapieżne” i „Królestwo za mgłą”. 

Wystawa, która zostanie otwarta po części oficjalnej, nawiązuje do 75. Rocznicy śmierci samobójczej Szmula Zygielbojma, członka Rady Narodowej RP w Londynie. Który na wieść o ostatecznej likwidacji warszawskiego getta wysłał trzy listy pożegnalne, w tym jeden do Prezydenta RP Władysława Raczkiewicza i Prezesa Rady Ministrów generała Władysława Sikorskiego. W tym liście napisał: „Milczeć nie mogę i żyć nie mogę (…)”.

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.