W cieniu gabinetów o placu Sikorskiego

Siedlce

Mariola Zaczyńska 2021-08-27 11:35:37 liczba odsłon: 6754
fot. MZ

fot. MZ

Być może uda się rozwiązać patową sytuację z placem gen. Sikorskiego. To centrum Siedlec, które jest chyba... najbrzydszym miejscem w mieście.

Obskurny anturaż nie wynika jednak z braku zainteresowania władz miasta. To efekt skomplikowanych relacji własnościowych. Plac należy do dwóch właścicieli – PSS Społem i Agencji Rozwoju Miasta Siedlce. Część należąca do PSS to ta, na której stoją pawilony, wizualnie niezmienione od czasów PRL. Między dwiema PSS-owskimi działkami tkwi także działka miejska.

- To rozproszenie własności powoduje, że trudno przystąpić do jakiejkolwiek inwestycji, godnej tego miejsca - mówi prezydent Andrzej Sitnik.

Prezydent od pewnego czasu toczy negocjacje z PSS Społem.

- Zaproponowałem wymianę działek - tłumaczy. - Agencja mogłaby przekazać swoją część w pasie pawilonów tak, aby PSS miał jednolity, prostokątny teren. W zamian do terenów miejskich doszłaby działka, na której stoją pozostałe pawilony. Mowa o tej części pawilonów, w których kiedyś był Pewex.

Po dokonaniu wymiany i PSS Społem, i ARMS zyskałyby nowe możliwości inwestycyjne. A przynajmniej nikt nie oglądałby się na nikogo i o zgodę nie prosił.

- Ta sprawa jest nierozwiązana od dziesięcioleci - mówi prezydent Sitnik. - Najwyższy czas ją uporządkować. Miasto zasługuje w końcu na zadbane i piękne centrum.

Prezydent pokazuje jednocześnie pas zieleni, oddzielający plac Sikorskiego od pomnika papieża.

- Przez lata straszyły tu badyle, w których gromadziły się śmieci. Zrobiliśmy z tym porządek. I teraz mamy zadbany, piękny rząd kwiatów, zasadzone byliny. Jak wiadomo, nie jesteśmy zamożnym miastem, ale robimy wszystko, by poprawić estetykę takich miejsc - mówi Andrzej Sitnik.

Na jakim etapie są negocjacje prowadzone z PSS Społem? Prezydent nie chce zdradzić szczegółów. Mówi jedynie enigmatycznie, że jest dobrej myśli.

Komentarze (26)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.