Mieszkaniec Łukowa wyhodował słoneczniki giganty!

Łuków

Bartosz Szumowski 2022-09-16 10:06:36 liczba odsłon: 3374
 Ten słonecznik ma aż 33 kwiaty! Fot. BS

Ten słonecznik ma aż 33 kwiaty! Fot. BS

– Znajomi i sąsiedzi śmieją się, że te rośliny przesłaniają mi świat – mówi pan Dariusz.

Na jednej z działek w Łukowie rosną słoneczniki giganty. Jeden ma już 33 kwiaty, a drugi zbliża się do rekordu Polski w wysokości. Jeśli pogoda mu nie przeszkodzi, pobije też rekord liczby kwiatów.

Dariusz Kwiatkowski mówi, że wszystko zaczęło się, kiedy był dzieckiem. – Każde wakacje spędzałem u babci pod Lublinem, gdzie rosło dużo ładnych słoneczników. Wtedy też zasmakowały mi ich pestki. Do dziś jem 2 albo 3 słoneczniki dziennie – przyznaje.

DELIKATNE STWORZENIE

Musiało jednak minąć około 20 lat, by pan Dariusz postanowił samemu zająć się hodowlą tych roślin. – To było jakieś 5, 6 lat temu – przypomina sobie. – A po 2 latach ktoś zauważył, że moje słoneczniki są wyjątkowo wysokie, bo sięgają wyżej niż 3 m, i mają dużo kwiatów. Tak wpadłem na pomysł, żeby z takich słoneczników brać nasiona, suszyć je i sadzić.  Okazało się, że przeczucie mnie nie myliło: każdego kolejnego roku moje rośliny były coraz wyższe i jeszcze bardziej obradzały w kwiaty. 

Na pytanie, jak dochodzi do takich efektów, nasz Czytelnik odpowiada: – Ciężką pracą. Od maja do września to kilka godzin dziennie poświęconych na pielęgnację. Znajomi i sąsiedzi śmieją się, że te rośliny przesłaniają mi świat. Każdy mój słonecznik wymaga dziennie ok. 50 l wody. I to koniecznie z konewki, bo podlewanie wężem ogrodowym może i jest szybsze, ale duże ciśnienie niszczy roślinę. Słonecznik to delikatne „stworzenie”. „Jeśli podleje się kwiaty”, od razu zwiędnie, a jeśli liście, stanie się podatny na chorobę zwaną rdzą słonecznika.

Ale to niejedyny składnik recepty na rekord.

Zostało Ci do przeczytania 54% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 37/2022:

Komentarze (3)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.