Agata Rujner: Wolność absolutna może okazać się zniewalająca

Siedlce

Edyta Zdunek 2023-02-10 22:06:01 liczba odsłon: 8886

Agata Rujner: Wolność absolutna może okazać się zniewalająca - fot. Aga Król

9 lutego godz. 19 w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Przekroczyć siebie”.

Gościem była Agata Rujner, doktor teologii moralnej, pracownik Akademii Katolickiej w Warszawie, która prowadzi kanał „Prawie Morały” na YouTube i w mediach społecznościowych. Jej sposób opowiadania o moralności katolickiej przyciągnął bardzo dużą grupę odbiorców. Wypełniona aula, żywa dyskusja, podczas której padło wiele pięknych i mądrych słów – wszystko to sprawiło, że spotkanie można zaliczyć do bardzo udanych.

Tematem rozmowy było hasło „Wolność i co dalej?”, w nawiązaniu do słów Jana Pawła II w liście do młodych: „Być prawdziwie wolnym, to nie znaczy czynić wszystko, co mi się podoba... być wolnym, to znaczy być człowiekiem prawego sumienia i czynić to, co jest prawdziwym dobrem.”

- O tym, co dotyczy wszystkich, myśli się trudno i mówi się trudno, a temat wolności właśnie taki jest – powiedziała na wstępie Agata Rujner. W swoim godzinnym wystąpieniu mówiła o wolności, która wyraża się między innymi w życiu zgodnym z własnym sumieniem.

- Sumienie to swoiste sanktuarium, w którym spotykamy się z Bogiem, w którym On jest postrzegany jako odwieczny prawodawca. W sumieniu odczytujemy, co Bóg nam przekazuje. On pragnie, byśmy odzwierciedlali Jego. Gdy słyszymy ten głos kierowani złymi podszeptami, czysto ludzkimi lękami możemy go odebrać jako głos zakazów i nakazów, a przecież Bóg dał nam wolność ku dobru, ku prawdzie, ku miłości. Nie skupiajmy się na tym, czego nam zakazuje, tylko co nam daje. Wolność to radość, łaska, to poczucie, że żadna sytuacja, opinia, moje czy innych oczekiwania nie mogą mnie zniewolić, bo mam przy sobie gwaranta tej wolności Jezusa bliskiego, stojącego tuż obok. On mnie wyzwala i nawet jak wpadnę w niewolę grzechu, przychodzi, by przywrócić mi stan szczęśliwości i poczucie, że znowu mogę korzystać z mojej wolności w taki sposób, by była ona drogą do świętości – usłyszeli uczestnicy spotkania.

Zebrani pytali, czy wolność ma jakieś granice i czy nie jest przereklamowana?

- Bóg nie chce nas ograniczać, ale może się okazać, że wolność absolutna stanie się zniewalająca. Trzeba w tej wolności zawsze trzymać za rękę Pana Boga, jak najlepszego rodzica, który nie pozwalając nam wybiec na ulicę wprost pod nadjeżdżający samochód nie ogranicza naszej wolności, ale troszczy się o nasze życie. Tak samo działa Bóg. Wolność ma być dla nas błogosławieństwem, a nie budzić lęk czy dawać poczucie wszechwładzy. Pan Bóg nam zaufał, dając wolność i wierzy, że wykorzystamy ją do miłowania. Stwórca dał nam wolność, bo ona jest niezbędna do prawdziwej miłości, miłości z wyboru. Do tego uczucia nie da się przecież nikogo zmusić – powiedziała Agata Rujner.

Spotkanie z Agatą Rujner poprowadził Kacper Kowalczyk, uczeń trzeciej klasy I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego. To trudne zadanie wykonał z klasą i w bardzo profesjonalny sposób.

Wśród gości i słuchaczy nie zabrakło biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej ks. Grzegorza Suchodolskiego, który podziękował pani teolog za prelekcję i piękne świadectwo.

Kolejne spotkanie z cyklu „Przekroczyć siebie” już 15 marca. - Za miesiąc będziemy mieli okazję spotkać się z doktorem teologii fundamentalnej Moniką Białkowską. Zmierzymy się z tematem „Po co komu Kościół?”. Zapraszam. Wstęp wolny – zapowiedział ks. Radek Piotrowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży, organizator spotkań.

Organizatorami cyklu są: Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Siedlcach, Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Siedleckiej, Fundacja Nieprzeciętni.

Całość można obejrzeć dzięki transmisji na żywo przez TV FARO.

Pierwsze spotkanie z cyklu Przekroczyć siebie było z o. Leonardem Bieleckim.

Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.