Siedlce bez nefrologii. To wielki dramat pacjentów

Siedlce

Justyna Janusz 2023-06-24 09:55:32 liczba odsłon: 5132
Już za kilka dni przestanie istnieć oddział nefrologiczny, działający w pomieszczeniach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Fot. Aga Król

Już za kilka dni przestanie istnieć oddział nefrologiczny, działający w pomieszczeniach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Fot. Aga Król

Ponad 100 pacjentów wymagających dializ zostaje bez oddziału nefrologicznego.

Już za kilka dni przestanie istnieć oddział nefrologiczny, działający w pomieszczeniach Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Od 10 lat był prowadzony przez prywatną firmę, która zarządza również stacją dializ dla ponad 100 pacjentów z Siedlec i okolicy. Teraz oddział jest likwidowany, stacja dializ zostaje. Dla pacjentów to jest dramat. Najbliższy oddział nefrologiczny znajduje się w Sokołowie Podlaskim.

Doktor Andrzej Podgórzak był założycielem siedleckiego oddziału. Pracę w Siedlcach zaczynał w 1976 roku. Od 1982 był kierownikiem stacji dializ, która w 1994 roku stała się częścią szpitala. Tam też powstał oddział, który w szpitalu działał do 2013 roku.

– Wtedy sytuacja szpitali była bardzo zła, a stacja dializ była bardzo atrakcyjna dla podmiotów prywatnych, bo przynosiła zyski – wspomina lekarz. – Szpital oddał więc stację w ręce prywatnej firmy, by na tym trochę zarobić. Osobiście zadbałem o to, by w umowie o przekazaniu stacji znalazł się również zapis, że ma funkcjonować oddział nefrologiczny.

Szpital zarabiał, wynajmując prywatnej firmie pomieszczenia na działalność stacji i oddziału.

– Utrzymanie oddziału na pewno nie było tanie, bo firma musiała zapewniać całodobową obsadę, farmaceutę czy też zespół do spraw zakażeń – mówi były ordynator. – Dla pacjentów było to jednak ważne, bo gwarantowało bezpieczeństwo.

Po 7 latach zmieniła się firma prowadząca stację dializ, ale zapisy umowy pozostały bez zmian. Ale umowa wygasła teraz, w bieżącym roku. Firma już nie musi zapewniać utrzymania oddziału.

– Gdy w lipcu 2022 roku wróciłem do pracy po chorobie, zakomunikowano mi, że zmieniają szefa oddziału – mówi Andrzej Podgórzak.

– Niedługo potem dowiedziałem się, że zamykają oddział, bo im się to finansowo nie opłaca. Przez 47 lat pracy w Siedlcach wykształciłem 6 nefrologów. Mamy odpowiednią kadrę. Przykre, że pacjentom ogranicza się dostęp do leczenia z powodów finansowych.

Lekarz dodaje, że oddział działający przy stacji dializ jest bardzo ważny.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym papierowym i e-wydaniu (kup teraz) "TS", nr 25.

Komentarze (28)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.