Ostro w sprawie chodnika

Łuków

Piotr Giczela 2013-12-10 13:36:50 liczba odsłon: 2756
Fot. sxc.hu

Fot. sxc.hu

Mieszkańcy ulic Wójtostwo i Zapowiednik napisali ultimatum do władz miejskich i powiatowych. Jeśli w 2014 r. przy ruchliwej jezdni nie zostanie wybudowany chodnik ze ścieżką rowerową i odwodnieniem - będą protestować. Mówią, że nawet zablokują drogę.

Sprawy w swoje ręce postanowił wziąć mieszkający przy ul. Wójtostwo Marian Łobejko. – Pierwsze pismo, w którym sygnalizowałem potrzebę budowy chodnika przekazałem władzom w 2011 r. Od tamtej pory nikt nie zainteresował się sprawą, poza lakoniczną odpowiedzią, że nie ma pieniędzy na inwestycję. Radny z naszego obwodu, tłumaczy, że co roku ponawia monity o chodnik. Mam wyrzuty sumienia, bo kilka tygodni temu, na wprost mojego okna, samochód śmiertelnie potrącił idącego po ulicy młodego mężczyznę. Jakiś czas temu zginęła potrącona przy tej ulicy kobieta w ciąży. Ile musi się jeszcze przydarzyć nieszczęść, aby nasze władze wreszcie zajęły się budową chodnika? – stawia pytanie M. Łobejko.

To samo pytanie postawił też na spotkaniu, które zorganizował. Byli na nim mieszkańcy Wójtostwa i parę osób z Zapowiednika. M. Łobejko zaprosił też radnych opozycyjnych. – Koalicyjnych nie zapraszałem, bo jeśli przez 3 lata nic nie zrobili, to o czym teraz mogą nam powiedzieć? O tym, że poprzednie ekipy zrobiły długi, które trzeba spłacać, to my już wiemy. Nie zapraszałem ich, ale oni sami przyszli – wyjaśnia M. Łobejko.

Jak podają lokalne portale informacyjne (Podlasie24, Łuków24), w spotkaniu zorganizowanym w sali hotelu „Korona” byli radni miejscy: Zbigniew Wardak, Jan Wrzosek i Zygmunt Celiński oraz radni powiatowi: Józef Płudowski, Henryk Tymosz, Jarosław Sych i Henryk Lipiec. Zabrakło natomiast burmistrza, starosty i dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych.

A Wójtostwo i Zapowiednik jest akurat drogą powiatową i chociaż M. Łobejko równo adresuje pretensje do burmistrza i starosty, za stan techniczny jezdni i chodników odpowiada samorząd powiatowy. – Nie mogę tego spotkania ocenić inaczej jak polityczną zagrywkę – mówi Janusz Kozioł, łukowski starosta. – Na spotkanie, na którym porusza się sprawy bezpieczeństwa drogowego, zaprasza się tylko kilku radnych opozycyjnych i nikogo z władz samorządowych. Wójtostwem zarządza Zarząd Dróg Powiatowych, ale dyrektora tej instytucji nie zaprasza się. No to kto zebranym wyjaśniał, jakie są możliwości inwestycyjne powiatu, jakie prace i za jakie pieniądze wykonano, a jakie będą wykonywane w przyszłości?

Według relacji Mariana Łobejki na najbliższej sesji Rady Powiatu (będzie 20 grudnia) o pieniądze na budowę chodnika będą się ubiegai radni J. Sych i H. Lipiec. – Pod koniec spotkania obiecał to również radny Józef Płudowski, którego początkowo wyprosiłem ze spotkania, bo jest z koalicji – zaznacza M. Łobejko.

– Dziś rano dostarczono mi pismo z zebrania mieszkańców Wójtostwa i Zapowiednika. Jeśli samorząd powiatowy nie spełni żądań w nim zapisanych, to będą protesty włącznie z blokadą Wójtostwa, mającego stanowić objazd dla drogi wojewódzkiej 806. Forma tego pisma jest trudna do przyjęcia. To teraz z władzą się już nie rozmawia? Teraz się jej dyktuje warunki i grozi? Nic, tylko pogratulować – skomentował J. Kozioł. [...]

Piotr Giczela

Całość artykułu dostępna już dziś po wysłaniu SMS-a lub w jednym z najbliższych papierowych i e-wydań „TS”.

Zostało Ci do przeczytania 64% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr :

Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.