Oddały, bo kochają

Garwolin

Justyna Janusz 2014-08-01 06:14:32 liczba odsłon: 5601
Katarzyna z bratem i Monika z mężem. Fot. A. Król

Katarzyna z bratem i Monika z mężem. Fot. A. Król

Przed operacją powiedzieli sobie, że się kochają. Po operacji sprawdzali, czy drugie jest obok i czy na pewno żyje. – Gdy zobaczyłam, że Radek śpi, a potem usłyszałam, że chrapie, byłam już spokojna – mówi Monika Błażejczyk z Górzna.

– Najważniejsze było dla mnie, że brat jest obok i z nim wszystko w porządku – mówi pochodząca z Łaskarzewa Katarzyna Błachnio. Obie oddały nerki, by ratować bliskich sobie mężczyzn: pani Monika - męża, pani Katarzyna - brata.
 

Należą do grupy kilkudziesięciu osób w Polsce, które co roku decydują się na oddanie nerki swoim bliskim. Liczba dawców żywych rośnie, ale i tak słabo wypadamy na tle Europy  i świata. – Nie kochamy po prostu tak mocno, jak mówimy – mówi Aleksandra Tomaszek, regionalny koordynator transplantacyjny ze Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. – Ciągle też jest zbyt niska świadomość. W tym roku było nieco ponad 20 przeszczepów rodzinnych, w zeszłym - 57. Tymczasem przeszczepów nerek od dawców zmarłych jest około 2 tysięcy
 

– Dawcy są po prostu wyjątkowymi ludźmi – komentuje Piotr Kędzierski, nefrolog, kierownik stacji dializ w Garwolinie. [...]

Justyna Janusz

Więcej w papierowym i e-wydaniu „TS” nr 30.

 

Zostało Ci do przeczytania 90% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 30/2014:

Komentarze (0)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.