Na grzyby w styczniu...

Siedlce

Zbigniew Juśkiewicz 2023-01-12 14:13:44 liczba odsłon: 3436

Zimowe grzyby fot. ZbJ

Niedawno, wybierając się na noworoczny spacer po lesie, zażartowałem, że idę na grzyby. I choć tego dnia temperatura sięgała 17 stopni Celsjusza, to oczywiście w styczniu na żadne grzyby nie liczyłem. W końcu jeszcze niedawno śniegu było po kolana, a temperatura spadała do kilkunastu stopni poniżej zera.

Odruchowo patrzyłem jednak na ściółkę i... już na skraju lasu znalazłem kilka pieczarek. Nie żadnych tam starych, zmrożonych, ale świeżutkich owocników! Nadawały się prosto na patelnię, ale jako ewidentnego „dziwu przyrody” nie śmiałem ich zrywać. Już w samym lesie też były jakieś grzyby, ale „psiaki”, choć niewykluczone, że były to grzyby jadalne. Wyglądały bardzo ładnie. Najwięcej było grzybków podobnych nieco do opieniek, także młodych owocników. Jakby styczniowy wysyp... Jak widać anomalie klimatyczne w coraz większym stopniu mają wpływ na naszą przyrodę, co nie jest zresztą powodem do zadowolenia, ale kolejnym sygnałem alarmowym.

Jak się dowiedziałem, zaintrygowany swoimi zimowymi znaleziskami, grzyby w zimie też rosną  (na przykład z gatunku boczniaków, bardzo podobnych do tych, które kupujemy w sklepach), ale zazwyczaj chodzi o gatunki nadrzewne, a nie rosnące w ściółce. Pieczarki w styczniu to na pewno ewenement.

Komentarze (5)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.