Nasze drogi się rozeszły

Mazowsze

Justyna Janusz 2013-05-06 10:21:34 liczba odsłon: 3348
Poseł Bartłomiej Bodio przewodniczący podkomisji stałej ds. transportu lotniczego i gospodarki morskiej w sejmowej Komisji Infrastruktury, wiceprzewodniczący podkomisji stałej ds. modernizacji i zaopatrzenia wojska w Komisji Obrony Narodowej
oraz wiceprz

Poseł Bartłomiej Bodio przewodniczący podkomisji stałej ds. transportu lotniczego i gospodarki morskiej w sejmowej Komisji Infrastruktury, wiceprzewodniczący podkomisji stałej ds. modernizacji i zaopatrzenia wojska w Komisji Obrony Narodowej oraz wiceprz

Rozmowa z Bartłomiejem Bodio, byłym posłem Ruchu Palikota, obecnie posłem niezależnym.

Kiedy pan zrozumiał, że jest w niewłaściwej partii?

Jakiś czas temu. Najpierw ta przynależność zaczęła mnie trochę razić, później swędzieć, na końcu uwierać.

Od razu po wyborach poczuł pan, że coś jest nie tak?

Tak. Z każdym tygodniem było to coraz bardziej odczuwalne.

Pan się zmienił, czy Janusz Palikot się zmienił?

Wstępowałem do partii, która szła do wyborów z postulatami tworzenia miejsc pracy, wyrównywania szans regionów, i z Januszem Palikotem, który na plakatach miał wypisane hasła gospodarcze. Chciałem nowoczesnego, otwartego światopoglądowo, świeckiego państwa. Tymczasem z partii liberalnej staliśmy się partią mocno lewicową. Ruch Palikota stał się zbyt radykalny. Może to daje wzrost w sondażach, ale ja lewicowcem nie jestem. I nie zamierzam też walczyć z kościołem.

Nie chce pan zdejmować krzyży?

Nie. Nie chcę walczyć z kimkolwiek, a już na pewno nie z kościołem. Mam poglądy bardziej umiarkowane i nie zamierzam rzucać żarówkami w Obraz Jasnogórski. Zresztą otwarcie przeciwko temu zaprotestowałem z sejmowej trybuny.

Dostał pan wtedy ostrzeżenie od Janusza Palikota?

Tak. Odbyło się posiedzenie klubu w mojej sprawie. Stwierdzono, że działam na szkodę partii, mimo że podczas wystąpienia wyraźnie zaznaczyłem, że jest to moja osobista opinia.

Czy uwierało pana występowanie u boku Anny Grodzkiej i Roberta Biedronia?

Nie w takim sensie, w jakim Pani pyta. Bardzo cenię R. Biedronia. Nie mam nic do Anny Grodzkiej w kontekście jej transseksualności. Cenię ją jako kobietę i jako osobę, która podjęła bardzo odważną decyzję w swoim życiu. Jednak nie odpowiadają mi jej poglądy polityczne. Anna Grodzka jest skrajnie lewicowa.

Czy czuje pan dług wdzięczności wobec Ruchu Palikota? Gdyby nie ta partia, mógłby się pan w Sejmie nie znaleźć.

Tak. Myślę jednak, że działaliśmy jak naczynia połączone.Gdyby nie Ruch Palikota, ja do Sejmu nie trafiłbym, ale gdyby nie tacy posłowie jak ja, partia nie osiągnęłaby w wyborach takiego wyniku. W dodatku okręg siedlecko-ostrołęcki był dla Ruchu bardzo trudny.

Ze względu na konserwatyzm mieszkańców?

Między innymi. Ja swój mandat zdobyłem dzięki 170 głosom przewagi nad PiS-em, odbierając tej partii jednego posła. I wierzę, że tych 170 głosów oddano na mnie, a nie tylko na partię.

Czy przez półtora roku spłacił pan ten dług?

Myślę, że teraz nie jesteśmy już sobie nic winni.

Gdzie i z kim zamierza pan kontynuować swoją polityczną karierę?

Na razie jestem posłem niezależnym. Myślę, że przez jakiś czas tak pozostanie.

Ale prowadzi pan rozmowy z PO?

Szef klubu PO Rafał Grupiński ogłosił w „Rzeczpospolitej” , że mnie zaprasza do tej partii.

Podjął pan rozmowy?

Tak. Z każdym rozmawiam. Nie ukrywam, że do PO jest mi najbliżej. Uzgodniliśmy, że spotkamy się ponownie za jakiś czas. (...)

Więcej w papierowym i e-wydaniu "TS" (nr 18)

Zostało Ci do przeczytania 80% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 18/2013:

Komentarze (7)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.