I Ojczyzna stała się Niepodległą

Mazowsze

Piotr Giczela 2013-11-09 17:36:30 liczba odsłon: 5844
Polska bandera na flagsztoku s/y „Warszawska Nike”. Fot. PGL

Polska bandera na flagsztoku s/y „Warszawska Nike”. Fot. PGL

Jasnym jest, że nie było to wydarzenie na pstryknięcie palca. To nie tak, że Józef Piłsudski przyjechał do Warszawy z magdeburskiego więzienia i już na terenach ziem polskich, rozczłonkowanych pomiędzy trzech, zwaśnionych akurat w ówczesnym czasie zaborców, zabłysła wolna Polska.

Złożył się na to ciąg wielu zdarzeń politycznych i militarnych. Szczegółowo rozpoznali je i opisali badacze historii i politolodzy. Dobrze jednak jeśli dziś Polacy pamiętają o 11 listopada 1918 r.

Dobrze jeśli nie jest to tylko pamiętanie haseł z nudnych lekcji historii (czemuż jest tak mało nauczycieli, którzy potrafią zachęcić młodych do nauki historii i poznawania dziejów swych przodków jak największej przygody?!). Dobrze jeśli wiemy coś więcej poza sławetną datą „11 listopada 1918 r.” i z postaci historycznych, związanych z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę, znamy kogoś więcej, poza marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Dobrze, jeśli Święto Niepodległości, najważniejsze święto wszystkich Polaków, nie dzieli nas, tylko łączy. Łączy pod pomnikami czy przy grobach, w chwilach poważnych wspomnień militarnych i politycznych batalii sprzed 95 lat. Ale również w chwilach okazywania radości z tego, że mamy Polskę Niepodległą.

W regionie siedleckim w różny sposób lokalne społeczności zamierzają świętować „11 listopada”. Ksiądz biskup Zbigniew Kiernikowski odprawi uroczysta mszę, a łukowska młodzież na Facebooku utworzyła wydarzenie - „Narodowy Dzień Niepodległości - Łukowskie Święto Radości”.

Piotr Giczela

 


 

SIEDLCE, POWIAT SIEDLECKI

 

 11 listopada o godz. 10 w kościele pw. Św. Józefa w Siedlcach ks. bp. ordynariusz odprawi mszę św. w intencji Ojczyzny.
 Główne uroczystości będą miały miejsce na Placu Wolności. Rozpoczną się o godz. 11.30. Będzie przemawiał prezydent miasta, zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Na Placu Wolności odbędzie się również koncert siedleckiej Orkiestry Wojskowej i zostanie podjęta próba ułożenia 95-metrowej flagi narodowej. Wojsko z JW. 1230  w Siedlcach zaprezentuje zaś swój sprzęt i wyposażenie.
 Zaplanowano również pokaz historyczny przygotowany przez Grupy Rekonstrukcji Historycznych przy XII Okręgu Podlaskim Narodowych Sił Zbrojnych, prezentację zabytkowych samochodów i żołnierski poczęstunek.
 Spotkanie na Placu Wolności zakończy parada ulicami miasta, która ma się rozpocząć o godz. 12.45. Trasa parady z placu: ul. Jagiełły, Sokołowska, Wojskowa, Armii Krajowej, Plac Zdanowskiego, Kilińskiego, 3 Maja, Wyszyńskiego, Starowiejska, Piłsudskiego, Plac Sikorskiego.

 Między godz. 13 a 15 odbędą się w Siedlcach biegi uliczne z okazji 95. rocznicy odzyskania niepodległości. Start i metę przewidziano przy siedleckim Urzędzie Miasta. Za przygotowanie i przebieg tej imprezy jest odpowiedzialny Siedlecki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki

 Pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika i Jasnogórskiego Kapelana  Żołnierzy Niepodległości, o. Eustachego Rakoczego na strzelnicy wojskowej Gołobórz (9.11) i w Muzeum Regionalnym oraz w Sali Widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach (10, 11 i 12.11) odbędą się uroczystości pod hasłem „Dni Niepodległej”.
 W sobotę 9 listopada o godz. 11 na strzelnicy wojskowej na Gołoborzu odbyły się Mistrzostwa Siedlec w strzelaniu z kbk AK. Współorganizatorem turnieju było Stowarzyszenie Organizacji Strzeleckich „Strzelec”.
 W niedzielę 10 listopada organizatorzy zapraszają na:
- godz. 10.30-15.30 bezpłatne zwiedzanie wystaw w Muzeum Regionalnym w Siedlcach;
- godz. 10.30-14 - prezentacja zbiorów członków Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów;
- godz. 11 - otwarcie wystaw: „Niepokorny naród. Powstanie styczniowe 1863-65” i „W rytm Mazurka Dąbrowskiego. 10 lat Dni Niepodległej”;
- godz. 11-14 - stoisko Urzędu Pocztowego Siedlce 1 z okolicznościowymi wydawnictwami filatelistycznymi;
- godz.12 - spektakl słowno-muzyczny „Zwycięstwo Komendanta Józefa Piłsudskiego zapisane na skrzydłach Orla Białego” w wykonaniu Stowarzyszenia Zespół Artystyczny „Seniorynki”;
- godz.13-14.30 - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z członkami dziecięcego zespołu „Tańczące Nutki” z Zespołu Szkó ł w Zagoździu w gm. Stanin;
 W poniedziałek 11 listopada będzie to:
- godz.15 - wykład i pokaz multimedialny Rafała Woźniaka z Warszawy zatytułowany „Żuawi Śmierci w 1863 roku”;
- godz.16 - Program słowno-muzyczny „Póki w narodzie myśl historii żyje” przygotowany przez Antoninę i Eugeniusza Mąków.
- godz. 18 - koncert piosenek z repertuaru Hanki Ordonówny i pieśni patriotycznych w wykonaniu Marleny Uziębło, stypendystki Prezydenta Siedlec.

 W wypożyczalni Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach od 7 do 30.11 można obejrzeć wystawę zdjęć żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej -  Siedlce 1918 r. Zbiory te należą do Pana Jerzego Garbaczewskiego.

 Stowarzyszenie „Nasze Iganie” oraz Gminny Ośrodek Kultury w Chodowie i Zespół Oświatowy w Nowych Iganiach zaprasza na uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W poniedziałek 11 listopada, po mszy św. odprawionej o godz. 10 w kościele w Starym Opolu, miejscem spotkania ma być pomnik upamiętniający bitwę pod Iganiami z 10 kwietnia 1831 r. Zbiórka o godz. 12. Przemówienia, składanie kwiatów. Organizatorzy przewidują również mini-recital pieśni patriotycznych w wykonaniu Ireny Kosińskiej z fortepianowym akompaniamentem Krzysztofa Chromińskiego.
Uroczystość uświetni pokaz zabytkowych pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. W obchodach weźmie także udział Sekcja Siedlecka 2-go Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego w umundurowaniu z tej epoki. Po zakończeniu uroczystości rekonstruktorzy przeprowadzą pokaz strzelania z broni czarno-prochowej. Na zakończenie przewidziany jest poczęstunek gorącą wojskową grochówką.

 Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej i Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przygotowali program, który będzie zrealizowany 10 listopada. W kościele parafialnym w Wodyniach o godz. 15 będzie odprawiona uroczysta msza św.. Na 16.15 przewidziano spotkanie pod miejscami pamięci narodowej w Wodyniach, gdzie zostaną złożone wieńce. O 16.30 w Gminnym Ośrodku Kultury rozpocznie się akademia z okazji 95.rocznicy odzyskania niepodległości.

 W Seroczynie obchody Święta Niepodległości zapoczątkuje msza św. o błogosławieństwo boże dla ojczyzny. Rozpocznie się w poniedziałek 11 listopada o godz. 11 w seroczyńskiej świątyni.
Po nabożeństwie w kościele będzie Koncert Patriotyczny w wykonaniu  artystów Warszawskiej Opery Kameralnej, Filharmonii Narodowej, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i innych scen warszawskich.
Obchody zakończy złożenie wieńców pod Pomnikiem Ojczyzny w centrum Seroczyna.
Uroczystości zorganizował Urząd Gminy w Wodyniach.

 Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego zaprasza do Pałacu Ogińskich (Rektorat) do Sali Senatu na V Wieczór Pieśni Patriotycznej. Spotkanie, w czasie którego będzie okazja do wspólnego śpiewu albo nucenia patriotycznych pieśni i piosenek, zaplanowano na środe 13 listopada. Początek o godz. 18.
W ramach V Wieczoru Pieśni Patroptycznej wystąpią artyści śpiewacy oraz instrumentaliści z Filharmonii Narodowej, Opery Bałtyckiej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego i in. Będzie tam można posłuchać: Karolinę Korcz (sopran), Joannę Ewę Zaniewicz i Ryszarda Nowaczewskiego (wokal), Bogdana Kuźmiuka (tenor), Roberta Szpręgiela (baryton), Tadeusza Melona (skrzypce), Jerzego Ostrowskiego (piano) i Krzysztofa Szczotka (instrumenty perkusyjne).
Z zawodowymi muzykami wystąpią instrumentaliści z siedleckiego Zespołu Szkół Muzycznych.

WĘGRÓW, POWIAT WĘGROWSKI

 Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Łochowie i łochowska Parafia Rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. zapraszają na koncert pieśni patriotycznych w 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Koncert pod hasłem „W drodze ku Niepodległości” zaplanowano na niedzielę 10 listopada na godz. 11.20. W programie zawierającym wszystkie najważniejsze utwory patriotyczne (począwszy od hymnu narodowego, poprzez Rotę, Warszawiankę, po pieśni legionowe) wystąpią: Anna Maria adamiak (sopran), Krzysztof Jaszczak (fortepian) i Marcin Fidos (kontrabas). Wstęp wolny.

 Łochowski samorząd z okazji rocznicy odzyskania niepodległości 10 listopada zaprasza na uroczystą sesję Rady Miejskiej. Sesja odbędzie się w auli Szkoły Podstawowej nr 3 w Łochowie. Początek sesji o godz. 12.
W trakcie spotkania zostanie wygłoszony okolicznościowy referat, a zasłużeni obywatele otrzymają Medale Heleny i Ignacego Paderewskich.

MIŃSK MAZOWIECKI, POWIAT MIŃSKI

 Władze samorządowe Mińska Mazowieckiego oraz Miejski Dom Kultury i Muzeum Ziemi Mińskiej zapraszają w najbliższy poniedziałek 11 listopada na obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Obchody rozpocznie historyczna gra terenowa na ulicach miasta. Zbiórka grup zainteresowanych zabawą o godz. 10.10 w siedzibie MDK.
 Na godz. 11.45 zaplanowano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego, Janusza Łaszczyc-Olszewskiego burmistrza Hipolita Nowiny-Konopki na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim.
O godz. 12.30 za Ojczyznę zostanie odprawiona msza św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
 Po nabożeństwie zostanie uformowana kolumna, która przemaszeruje pod Pomnik Niepodległości, gdzie zostaną złożone kwiaty.
 Na godz. 19 przewidziano uroczyste odsłonięcie popiersi dowódców 7 Pułku Ułanów. Uroczystość będzie miała miejsce w ogrodzie muzeum 7 Pułku Ułanów przy ul. Sosnkowskiego 4. Po odsłonięciu pomników w sali muzeum będzie koncert fortepianowy.

 Stowarzyszenie Biegacz Cegłów zaprasza na II Cegłowski Bieg Niepodległości, który odbędzie się pod patronatem Wójta Gminy Cegłów.
Start przewidziano przy Domku Myśliwskim Koła Łowieckiego Jedlina (52st.6'52"N/21st.43'58"E). Bieg rozpocznie się o godz. 13. 11 listopada, ale uczestnicy biegu mogą pojechać na miejsce zbiórki specjalnie podstawionym autokarem. Odjedzie on sprzed remizy OSP w Cegłowie o godz. 11.50.
Chętni do wzięcia udziału w biegu na dystansie 10 km mogą się zgłaszać na stronie www.ultimasport.pl. Regulamin imprezy zamieszczono na stronie www.ceglow.pl. Wpisowe na imporezę to 25 zł.

 Gminny Ośrodek Kultury i Gimnazjum w Dobrem  11 listopada zapraszają na uroczyste obchody związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 r.
Zbiórkę przewidziano na godz. 9.45 przed budynkiem OSP. Po mszy św. odprawionej w miejscowym kościele o godz. 10, zostaną złożone wieńce i kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Na 11.20 zaplanowano rocznicową akademię w sali widowiskowej OSP. Z programem artystycznym wystąpią na niej uczniowie Gimnazjum w Dobrem, Chór Parafialny i miejscowa orkiestra dęta.

ŁUKÓW

 Łukowski samorząd miejski i powiatowy w ramach obchodów 95. rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza 11 listopada do wzięcia udziału w obchodach, na które złoży się: odprawiona o godz. 9 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego msza św. za Ojczyznę; spotkanie przed budynkiem Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego, pod tablicą pamiątkową poświęconą Polskiej Organizacji Wojskowej. Najpierw będzie tam zaprezentowana część artystyczna, a później nastąpią oficjalne przemówienia i zostaną złożone kwiaty. Część artystyczną zaprezentują  gimnazjaliści z łukowskiego Gimnazjum nr 3 im. J. Piłsudskiego.

 W Sali Konferencyjnej im. Jana Pawła II o 11.45 rozpocznie się zorganizowamy przez Stowarzyszenie Szachistów Szachpol i władze miasta Turniej Niepodległości w Szachach. Przy szachownicach będą mogli się spotkać juniorzy do lat 12. Będzie też turniej open bez podziału wiekowego.
Zapisy na wspomniany turniej będą prowadzone w Urzędzie Miasta od godz. 11.15.

 O godz. 13 na placu przy ul. Zdanowskiego rozpoczną się XXI Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległościowe zorganizowane tradycyjnie przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie. Biegom patronuje Burmistrz i Rada Miasta. Sekretariat Biegu, zorganizowany w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta przy ul. Zdanowskiego 5 będzie czynny już od godz. 11. Tam mogą się zgłaszać chętni do udziału w rocznicowej imprezie sportowej.

► Muzeum Regionalne w Łukowie przygotowało unikalną prezentację multimedialną, która zawiera dokumenty oraz zdjęcia z pierwszych dni funkcjonowania miasta po opuszczeniu go przez okupacyjne władze i wojska niemieckie. Są w niej też 2 barwne, unikatowe litografie Leopolda Gottlieba z opracowania „Legiony Polskie” pt. „Wódz” oraz „Śpij kolego w ciemnym grobie”, a także dokument nadający obywatelstwo honorowe Łukowa Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu oraz wydanie specjalne Super Expressu z 11.11.1918 r. Wszystkie dokumenty zawarte w prezentacji pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Łukowie. Można je zobaczyć w Internecie na stronie Muzeum albo na Facebooku.

 

Andrzej Zdrojewski i grupa łukowian-społeczników uczci 95. rocznicę Odzyskania Niepodległości piknikiem pod hasłem „Święto Niepodległości”. Ma to być imprezę, na której wszyscy mają się dobrze bawić i wspominając heroiczne dokonania łukowian z 1918 r., pogrzać się w blasku ich bohaterstwa i poświęcenia dla przyszłości Ojczyzny.
Piknik ma mieć miejsce 11 listopada na Placu Solidarności i Wolności. Początek - godz. 15. W programie pokazy motolotni i paralotni, starych, acz sprawnych silników spalinowych wraz z konkursem ich odpalania. Będą wystawy hobbistów, modelarzy i kolekcjonerów. Przygotowano z tej okazji specjalną kartę pocztową. Na Placu Solidarności i Wolności będzie też pokaz tańca przygotowany przez łukowskich Czeczenów i miniturniej strzelecki przygotowany przez 1. Łukowską Drużynę Harcerzy „Młody Las” z Łukowa. Przy ognisku będzie zaś okazja na upieczenie kiełbasek i ziemniaków.

 

Opr. (pgl)

Komentarze (33)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.