Uwaga na kleszcze!

Mazowsze

Kamil Waszczuk 2015-06-08 11:44:37 liczba odsłon: 6709
– Z roku na rok pacjentów jest więcej. A tereny nadbużańskie to taki obszar, gdzie kleszczy jest naprawdę sporo – zaznacza doktor Grażyna Walęcik. (fot. K. Waszczuk)

– Z roku na rok pacjentów jest więcej. A tereny nadbużańskie to taki obszar, gdzie kleszczy jest naprawdę sporo – zaznacza doktor Grażyna Walęcik. (fot. K. Waszczuk)

Podstępna, groźna i trudna do zdiagnozowania. Ale najważniejsze, że uleczalna. Taka jest borelioza.

– Nie miałam pospolitego rumienia. Mimo to lekarz przypuszcza, że mam boreliozę. Czy to możliwe? – pyta pani Marta. – Możliwe, jak najbardziej – odpowiada Grażyna Walęcik, ordynator Oddziału Zakaźnego w szpitalu miejskim w Siedlcach.

BEZ RUMIENIA

Pani Marta do lasu chodzi bardzo często. Czasem na grzyby, czasem na jagody, a czasem po prostu odetchnąć świeżym powietrzem. Po przyjściu z lasu przeważnie przegląda się w lustrze.

– Z tego co pamiętam, kilka razy miałam kleszcza, ale zawsze był on dokładnie usunięty z mojego ciała, a potem nie pojawiał się rumień. Nigdy! – podkreśla pani Marta.

Mimo to kobieta posłuchała lekarza i zrobiła badanie krwi pod kątem boreliozy. I badanie potwierdziło przypuszczenia lekarzy. Borelioza jak nic! Ale bez rumienia, czy to możliwe?

 

Zostało Ci do przeczytania 80% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 22/2015:

Komentarze (8)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.