46 milionów za kilometr

Mazowsze

Bożena Nowotniak 2017-11-05 12:43:14 liczba odsłon: 4533
Marian Gołoś (fot. BoNo)

Marian Gołoś (fot. BoNo)

O szczegółach, dotyczących budowy autostrady Warszawa-Siedlce-Biała Podlaska, o obwodnicy Łochowa i o wielkich pieniądzach rozmawiamy z Marianem Gołosiem, dyrektorem mazowieckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Jako wiceburmistrz Węgrowa miał pan do czynienia z drogami kategorii gminnej, pracował pan w Mazowieckim Zarządzie Dróg Wojewódzkich. Teraz, jako dyrektor mazowieckiego oddziału GDDKiA zajmuje się pan drogami krajowymi i autostradami. Można powiedzieć: fachowiec. 

– Mam nadzieję, że tak. Wykorzystuję doświadczenia, które zdobyłem. Czy to drogi gminne, czy krajowe – problemy są podobne. Różnica dotyczy skali. Teraz administruję autostradami i drogami ekspresowymi. Na Mazowszu mamy 2274 km takich dróg, to 13 proc. wszystkich tego typu tras w Polsce.

- Dyrektorem został pan w styczniu. Czy poznał pan już wszystkie problemy, z którymi przyjdzie się panu zmierzyć? 

– Tak się złożyło, że kiedy obejmowałem stanowisko, największe inwestycje wokół Warszawy już były rozpoczęte. Mam na myśli południową obwodnicę Warszawy i kontynuację budowy autostrady A2 na wschód od Warszawy. Do mnie należało podpisanie kontraktu na budowę liczącego 14,8 km odcinka autostrady od węzła Lubelska do obwodnicy mińskiej. To zadanie będzie prowadzone w dwóch etapach. Kontrakt opiewa na 830 mln zł. W czerwcu 2020 roku autostrada połączy Warszawę z Mińskiem.

-  To za mało. Mieszkańcy wschodniej Polski liczą, że autostrada będzie budowana dalej na wschód, do Siedlec i Białej Podlaskiej

– Do 9 października przyjmowaliśmy oferty w przetargu na koncepcję programową autostrady na trasie Mińsk Mazowiecki-Kałuszyn-Siedlce. Myślę, że w listopadzie zostanie wybrana firma, przygotowująca tę koncepcję. W ramach koncepcji programowej będą wykonane między innymi: dokumentacja geologiczno- -inżynierska, hydrologiczna, opracowania ekonomiczno-finansowe, wytyczne techniczno-organizacyjne oraz opracowania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Mamy już ważną decyzję środowiskową, wyznaczającą tzw. ślad tego odcinka. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie i ogłoszenie przetargu na wykonanie tego odcinka autostrady w systemie „Projektuj i buduj”.

-  A odcinek Siedlce-Biała Podlaska?

– Kiedy minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk był w Białej Podlaskiej, obiecał, że budowa A2 będzie kontynuowana. GDDKiA przygotowała program inwestycyjny. Gdy minister go podpisze, zostaną przyznane pieniądze na przygotowanie koncepcji programowej kolejnego odcinka. Oznacza to, że budowa A2 na wschód jest w trakcie przygotowań.

 

Zostało Ci do przeczytania 60% artykułu

Aby przeczytać całość kup e-wydanie nr 44/2017:

Komentarze (12)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.