Poseł Maciej Górski o programie wakacji kredytowych: Kredytobiorcy dostają czas

Mazowsze

Stanisław Jastrzębski 2022-08-15 08:03:41 liczba odsłon: 1989
Poseł Maciej Górski fot. Sej

Poseł Maciej Górski fot. Sej

W poprzednim numerze „TS” opisaliśmy szczegółowo zasady korzystania z wakacji kredytowych, skomentowane przez eksperta, doradcę finansowego. Na temat wakacji kredytowych mówią też parlamentarzyści. Poseł Maciej Górski (PiS) zorganizował w Węgrowie konferencję prasową.

Ustawa o wakacjach kredytowych jest odpowiedzią na wzrost stóp procentowych, a co za tym idzie, rat kredytów hipotecznych. Dzięki jej zapisom będzie możliwość zawieszenia po dwie raty w każdym kwartale tego roku oraz po jednej w każdym z kwartałów przyszłego roku – przypomniał.

Konferencja posła Macieja Górskiego odbyła się w tym samym dniu i mniej więcej o tej samej godzinie, co konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w Warszawie, poświęcona wakacjom kredytowym.

Nad ustawą w sprawie wakacji kredytowych Sejm pracował od maja. Według rządowych szacunków, z zawieszenia spłat rat kredytów hipotecznych może skorzystać około 2 mln kredytobiorców. Kwota odroczeń może wynieść nawet 20 mld złotych. Wakacje kredytowe będą przysługiwały kredytobiorcy w stosunku tylko do jednej umowy kredytowej, zawartej dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Zawieszenie będzie dotyczyło zarówno raty kapitałowej, jak i odsetek od kredytu.

Zdaniem posła Macieja Górskiego, to kompromis między tym, co banki są w stanie udźwignąć, a możliwościami finansowymi obywateli. Zaznacza, że nie będzie to umorzenie jakiejś części kredytu, tylko odłożenie spłaty kilku rat.

– Kredytobiorcy dostaną dodatkowy czas. Myślę, że wielu z nich z tego skorzysta, zwłaszcza w czasie zbliżającego się okresu grzewczego i świąt Kredytobiorcy dostają czas Bożego Narodzenia. Możliwości stworzone przez ustawę pozwolą wielu rodzinom zachować płynność finansową i przetrwać najtrudniejszy okres – podsumował poseł.

Poseł Górski liczy, że to rozwiązanie przyniesie korzyść bankom, które nie są zainteresowane bankructwem swoich klientów. Jeśli nie pozwolą im upaść, mogą liczyć, że otrzymają z powrotem pożyczone pieniądze.

Dlaczego pomoc jest skierowana tylko do osób, które zaciągnęły kredyty na mieszkania?

– Dom czy mieszkanie to nie tylko wartość materialna, ale i pozamaterialna. Każdy człowiek powinien mieć dom. To jedno z praw podstawowych – odparł poseł Górski. – Wiem, że podobnego wsparcia domagają się inne grupy, na przykład rolnicy, ale nie wszystkim naraz możemy pomóc. Ta ustawa jest tak pomyślana, że dotyczy tylko tych osób, które zaciągnęły kredyty na cele mieszkaniowe, a nie na cele inwestycyjne czy konsumpcję. Zobaczymy, jaki będzie odzew kredytobiorców hipotecznych i ile osób z odroczenia spłat kredytów skorzysta.

Poseł Maciej Górski jest człowiekiem stosunkowo młodym (ma 38 lat). Zapytaliśmy go więc, czy nie ma zaciągniętego mieszkaniowego kredytu hipotecznego w którymś z banków.

– Miałem kiedyś taki kredyt, który wziąłem na remont domu. Jednak już udało mi się go spłacić. Mam inny kredyt, zaciągnięty na rozwój gospodarstwa rolnego (pan poseł jest rolnikiem – przyp. red.), ale on nie podlega wakacjom kredytowym. Mam jednak wszystko tak zaplanowane, żeby i ten kredyt spłacić jak najszybciej – odparł poseł.

Komentarze (15)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.