Mazowsze widziane oczami dzieci

Mazowsze

Edyta Zdunek 2022-11-16 09:59:02 liczba odsłon: 9755

Wszyscy laureaci konkursu "Tu jest moje miejsce". fot. Aga Król

- Macie niezwykłe talenty i wyjątkowe dziecięce spojrzenie na świat. Dzięki waszym pracom odkrywamy Mazowsze na nowo. Dziękuję za zaangażowanie, bo talent połączony z aktywnością zawsze będzie procentował – powiedziała na finale konkursu „Tu jest moje miejsce” Janina Ewa Orzełowska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

9 listopada w siedzibie redakcji „Tygodnika Siedleckiego” spotkali się laureaci konkursu, który polegał na pokazaniu swojego miejsca na Mazowszu w formie plastycznej, fotograficznej lub video. Wzięło w nim udział aż 121 uczestników. Komisja konkursowa wyłoniła po trzech laureatów w każdej kategorii, a także przyznała wyróżnienia. Na spotkanie podsumowujące konkurs przybyli laureaci z rodzinami oraz zaproszeni goście:Janina Ewa Orzełowska, Dariusz Stopa – przewodniczący komisji i dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach. „Tygodnik Siedlecki” reprezentował redaktor naczelny Krzysztof Strzelecki. - Jesteśmy pod wrażeniem prac. Pokazują, że mamy wspaniałą, uzdolnioną młodzież i niezwykle utalentowane dzieci. Zachęcaliśmy, by w tworzenie prac włączyły się całe rodziny, i tak w wielu przypadkach się stało. Tym bardziej jest nam miło dzisiaj widzieć was z rodzicami i rodzeństwem, bo te nagrody to docenienie współpracy rodzinnej, a „Tygodnik” zawsze wspiera i będzie wspierał rodzinę – powiedział redaktor naczelny „TS”.

Bardzo ważną rolę rodziców w odkrywaniu i rozwijaniu talentów dzieci podkreśliła też Janina Ewa Orzełowska. - Drogie mamy, drodzy tatusiowie, gratuluję! Wasze wskazówki, motywowanie do aktywności kształtują dzieci. Wspaniale, że pozwoliliście im rozkwitać. Dzięki temu my mogliśmy zobaczyć Mazowsze w wyjątkowej odsłonie, a dzieci mogą poczuć się docenione, odbierając nagrody.

Najwyższą nagrodę za pracę plastyczną otrzymała Laura Wierzchowska z Krynicy. To trochę nieśmiała pierwszoklasistka, która kocha malowanie i jazdę konną. Swoje zainteresowania rozwija na zajęciach kółka plastycznego w Gminnym Ośrodku Kultury w Suchożebrach. Pracę konkursową tworzyła wspólnie z mamą przez kilka tygodni. - Moja praca to miejsce za naszą stodołą. Mamy tam rzekę, mostek i kawałek ogródka. Materiały z roślin zbierałyśmy i suszyłyśmy z mamą przez wiele dni. Tata pomógł wyciąć styropian. Sama malowałam i przyklejałam drzewka, ulepiłam też zwierzątka z plasteliny – powiedziała Laura. Na pytanie, czy to jej pierwsza wygrana w konkursie, odpowiedziała rozbrajająco: - Biorę udział w wielu konkursach i zawsze wygrywam. 

W kategorii „fotografia” zwyciężył Michał Szysz z Platerowa. Na zdjęciu pokazał stary młyn w Rudzie w gminie Korczew. - Kocham to miejsce. W Rudzie spędzam wszystkie wakacje, bo tam mieszkają moi dziadkowie. Zdjęcie zrobiłem jakiś czas temu, ale do konkursu nadawało się idealnie. To zdecydowanie moje miejsce na Mazowszu, z którym są związane wakacyjne przygody i wspomnienia. Michał oprócz fotografii, interesuje się również muzyką. Gra na saksofonie i fortepianie, a talent szlifuje pod okiem profesjonalistów w Szkole Muzycznej w Łosicach. Która pasja zajmuje więcej przestrzeni w jego życiu? - Muzyka towarzyszy mi od dawna, zainteresowania fotograficzne dopiero rozwijam. Do tej pory robiłem zdjęcia telefonem, ale teraz chciałbym pójść o krok dalej, więc zbieram pieniądze na profesjonalny aparat – mówi Michał.

Kategoria „video” była zdecydowanie największym wyzwaniem dla uczestników. Komisja nie miała wątpliwości, że laur zwycięstwa należy się Piotrowi Jurczakowi z Węgrowa. Ten młody dżentelmen jest uczniem pierwszej klasy węgrowskiego liceum. Chodzi do klasy o profilu matematyczno-fizycznym, ale przyznaje, że nie ma pewności, czy z tym kierunkiem chciałby związać swoją przyszłość. - Na razie aktywnie realizuję swoje pasje poza szkolnymi murami. Uwielbiam ścianki wspinaczkowe. Wspólnie z koleżanką z drużyny harcerskiej tworzymy klub wspinaczkowy i od czasu do czasu wyjeżdżamy do pobliskiego Sokołowa, by tam potrenować. Niestety, w Węgrowie nie ma warunków do rozwijania tej pasji. Zdarza się więc, że robimy sobie całą rodziną wypady wspinaczkowe do Warszawy – mówi Piotr. Nasz laureat jest zastępowym w I Specjalnościowej Drużynie Harcerskiej GROM. Pełni w niej rolę kronikarza, fotografa i redaktora na FB. Jego filmik o Węgrowie wygrał z konkurencją. - Bardzo cieszę się z wygranejchociaż teraz widzę elementy, które mógłbym jeszcze poprawić – przyznaje  laureat. My nie poprawialibyśmy w nim absolutnie nic.

A oto pozostali zwycięzcy konkursu: kat. praca plastyczna: II miejsce Wiktoria Kobryń, III miejsce Ada Mikołajczuk, wyróżnienia: Joanna Kruk, Jan Wiśniewski, Zuzanna Marciszewska, Amelia Sałata, Hela Siemieniuk, Aleksandra Sobotka; kat. fotografia: II miejsce Michalina Rak, III miejsce – Nataniel Kukawski, wyróżnienie Jan Zegadło; kategoria video: II miejsce Marcelina Tymińska, III miejsce Piotr Ostojski.

Wręczyliśmy też specjalne podziękowania Hannie Michalik, nauczycielce z SP nr 7 w Siedlcach, która koordynowała pracę aż trzech laureatek konkursu. 

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.