Jak prawidłowo dbać o lakier samochodu?

Mazowsze

. 2023-07-03 15:38:47 liczba odsłon: 591
Artykuł
sponsorowany
.

.

Lakier samochodu stanowi jego wizytówkę. To właśnie stan lakieru widzimy, zanim jeszcze rozpoznamy, jaka jest marka i model auta. Jednak lakier samochodu nie pełni tylko funkcji walorów estetycznych i jednego z kryteriów wyboru samochodu. Powłoka lakiernicza stanowi również zabezpieczenie karoserii przed działaniem czynników zewnętrznych, jak i również może opowiedzieć historię samochodu i uwidocznić sposób jego eksploatacji. Na kondycję lakieru wpływa wiele czynników, które powodują matowienie i niszczenie lakieru. Nawet podczas zwykłego mycia samochodu może powstać wiele drobnych zarysowań na powierzchni karoserii. Warto więc wiedzieć, jak dbać o lakier samochodu i w jaki sposób można zabezpieczyć powłokę lakierniczą.

Lakier samochodowy – pierwsza linia ochrony karoserii

Jak już wspomnieliśmy, lakier samochodowy ma nie tylko sprawić, że samochód wygląda atrakcyjnie i elegancko, lecz przede wszystkim lakier chroni karoserię przed skutkami działania środowiska naturalnego oraz wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi. Szczególnie w przypadku nowoczesnego, ekologicznego lakieru, który jest dość łatwy do zadrapania, choćby nawet zapiaszczoną gąbką. Nie pomaga też fakt, że warstwa lakieru na karoserii współcześnie jest dość cienka.

Co wpływa na stan lakieru?

 

samochód ze zniszczonym lakierem

 

Zagrożeniem dla lakieru są ptasie odchody i owady, które potrafią zalegać na karoserii. W szczególności kwas zawarty w ptasich odchodach może mocno uszkodzić powłokę lakierniczą. Opady deszczu również mogą być szkodliwe dla lakieru, szczególnie jeśli pada przy okazji silnego wiatru, kiedy to też piasek, drobne kamienie i inne rzeczy mogą obijać się o powierzchnię karoserii auta, powodując wiele drobnych zarysowań i mikrouszkodzeń.

Musimy też pamiętać, że samo wystawienie lakieru samochodowego na działanie promieni słonecznych niszczy lakier. Promienie UV powodują matowienie lakieru, a w połączeniu ze zmieniającą się temperaturą może to doprowadzić do łuszczenia się lakieru, który traci swoją elastyczność i szczelność. Jeśli do tego dopuścimy, zagrożenia sezonu zimowego mogą dać się nam dodatkowo we znaki.

Szczególnie że w zimie lakier samochodu narażony jest na dodatkowe czynniki, które zmniejszają szczelność lakieru i powodują reakcje chemiczne, takie jak sól drogowa i środki chemiczne stosowane w trakcie odśnieżania, błoto, piasek, skrobanie szyb i odgarnianie śniegu, który przez noc zasypał samochód. Uszkodzenia i zarysowania po okresie zimowym łatwo mogą stać się ogniskami poważnych przypadków korozji.

Jak dbać o lakier samochodu?

 

 

Jak więc widzimy, lakier samochodu stanowi warstwę ochronną karoserii przed korozją oraz działaniem czynników zewnętrznych. Brak odpowiedniej pielęgnacji powłoki lakierniczej może doprowadzić karoserię do poważnych uszkodzeń i rdzy, a sam lakier może zmatowieć i utracić głębię koloru. Niezbędna jest więc właściwa pielęgnacja lakieru.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o częstym myciu samochodu i regularnym usuwaniu zanieczyszczeń, takich jak owady czy kurz. Dokładne umycie samochodu to jednak nie wszystko. Lepsze zabezpieczenie lakieru zapewni nałożenie wosku i wypolerowanie samochodu. Oczywiście wszystkie te czynności należy przeprowadzić przy pomocy odpowiednich środków chemicznych i przyrządów.

Regularna pielęgnacja to również okresowe sprawdzanie, czy lakier jest w dobrym stanie. Nawet najmniejsze rysy i zadrapania mogą łatwo przerodzić się w większe rysy lub zmniejszyć szczelność warstwy ochronnej na tyle, żeby karoserię zaczęła atakować rdza.

Niewielkie uszkodzenia łatwo zabezpieczyć za pomocą wosku, natomiast trochę większe wymagają zastosowania specjalnie przeznaczonych do tego past lub kredek koloryzujących. Pomocne będą również pasty polerskie, które nie tylko usuną zadrapania, lecz również nadadzą blask karoserii. W ostateczności można pokusić się o wykonanie mechanicznego polerowania lakieru. Tutaj jednak niezbędna może okazać się wizyta w warsztacie. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że mechaniczne polerowanie lakieru zmniejsza jego grubość.

Sposoby pielęgnacji lakieru samochodowego

 

mycie samochodu gąbką

 

W pierwszej kolejności samochód należy oczywiście umyć. Czysta karoseria z usuniętymi zanieczyszczeniami jest podstawą do kolejnych sposobów pielęgnacji lakieru. Do mycia samochodu możemy skorzystać z myjni automatycznych, myjni samoobsługowych lub umyć samochód ręcznie.

Myjnie automatyczne, choć wygodne, to niosą ze sobą spore ryzyko naruszenia i uszkodzenia lakieru. Same automatyczne szczotki mogą zawierać sporo kurzu i drobin piasku a mycie nie jest zbyt dokładne i ciężej dotrzeć do zakamarków oraz trudniej dostępnych miejsc, jak chociażby do klocków hamulcowych.

Myjnie samoobsługowe pozwalają na szybkie i sprawne umycie samochodu. Strumień wody pod ciśnieniem umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc i jest doskonały do usuwania owadów oraz czyszczenia felg. Taka myjnia pozwala również na szybkie i całkiem sprawne nałożenie wosku na samochód.

Mycie ręczne jest najbardziej wymagające i czasochłonne. Niewątpliwymi zaletami jest jednak pełna kontrola. Możemy wybrać odpowiadające naszym potrzebom szampony do samochodu oraz odpowiednie woski. Do ręcznego mycia samochodu potrzeba również dwóch wiader, jedno z czystą wodą zmieszaną z szamponem do lakieru samochodowego, a drugie do płukania gąbki lub specjalnej rękawicy z miękkiego materiału. Jest to niezbędne, żeby uniknąć zarysowań lakieru spowodowanych piaskiem i drobinami, które mogłyby osiąść na gąbce lub rękawicy.

Glinkowanie samochodu pozwala na usunięcie głębszych zabrudzeń. Ta metoda pozwala na usunięcie mocno klejących substancji, które nie zostaną usunięte przy zwykłym myciu samochodu. Polega ona na zastosowaniu specjalnej glinki, która ma konsystencję twardej plasteliny. Najlepiej zwilżyć preparat lub karoserię przed rozpoczęciem całej procedury. Jest to jednak dość czasochłonny zabieg, ponieważ trzeba czyścić karoserię dokładnie kawałek po kawałku.

 

mycie ręczne

 

Woskowanie samochodu jest prawdopodobnie tak samo standardowym zabiegiem pielęgnacji powłoki lakierniczej, jak samo mycie samochodu. Wymaga dokładnego umycia auta. Wosk nakładamy za pomocą bawełnianej ściereczki, zaczynając od górnych części samochodu. Wosk nałożony ręcznie zapewnia lepsze zabezpieczenie, choć jest to sposób zajmujący więcej czasu niż robienie tego za pomocą myjki ciśnieniowej. Dzięki swoim właściwościom hydrofobowym sprawia, że woda sprawnie spływa z samochodu, a wraz z nią kurz, piach i inne zanieczyszczenia. W ten sposób brud słabiej przywiera i jest łatwiejszy do usunięcia.

Polerowanie lakieru pozwala na usunięcie resztek preparatów do czyszczenia samochodu i nadmiaru wosku. Należy do tego użyć ściereczki do polerowania, szmatki z mikrofibry lub robić to za pomocą specjalnej polerki elektrycznej. Polerowanie należy wykonywać starannymi, kolistymi ruchami.

Profesjonalna usługa detailingowa

 

profesjonalne czyszczenie lakieru

 

Jeśli jednak nie mamy możliwości, czasu, czy pewności, że czyszczenie samochodu będziemy w stanie odpowiednio przeprowadzić, zawsze możemy skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Znalezienie firmy oferującej auto detailing w Warszawie lub innym większym mieście nie powinno stanowić problemu.

Czym jest auto detailing? To kompleksowy proces czyszczenia lub nawet renowacji elementów zarówno karoserii, jak i wnętrza samochodu wraz z korektą lakieru, czyli profesjonalnym polerowaniem. Umożliwia również lepsze zabezpieczenie lakieru niż w przypadku korzystania jedynie z wosku na myjni samoobsługowej lub automatycznej czy nakładanego ręcznie, dzięki czemu lakier na dłuższy czas zachowa doskonały wygląd. Czym dodatkowo zabezpieczyć lakier?

Powłoka ceramiczna

Powłoka ceramiczna zapewnia jeden z najlepszych sposobów zabezpieczenia lakieru samochodowego. Powłoka łączy się z bezbarwnym lakierem, dzięki czemu tworzy trwałą i wytrzymałą warstwę ochronną. W przeciwieństwie do zastosowania samego wosku powłoka ceramiczna zabezpiecza lakier nawet na kilka lat.

Skutecznie chroni przed działaniem promieni UV, niewielkimi uszkodzeniami mechanicznymi czy szkodliwymi substancjami. Ponadto stanowi trwałą powłokę hydrofobową, dzięki czemu samochód mniej się brudzi i łatwiej myje.

Folia PPF

Folie PPF stanowią kolejny doskonały sposób na zabezpieczenie powierzchni karoserii samochodu. Folia PPF chroni samochód przed szkodliwymi substancjami oraz stanowi doskonałe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi i zadrapaniami, szczególnie w przypadku zastosowania grubszej warstwy.

Zaletą folii PPF jest bezinwazyjność aplikacji, co pozwala na jej usunięcie bez uszkadzania powłoki lakierniczej, a jednocześnie jest trwała podobnie jak powłoka ceramiczna i może wytrzymać kilka lat.

Oklejenie samochodu wymaga jednak odpowiednich umiejętności i warunków, dlatego należy zdać się na profesjonalną firmę, która ma taką ofertę. Koszt usługi można zmniejszyć, oklejając jedynie część auta, która jest najbardziej narażona na uszkodzenia.

Podsumowanie

Zadbany lakier stanowi skuteczną barierę chroniącą karoserię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i różnymi substancjami z otoczenia. Regularne dbanie o jego stan jest więc praktycznie obowiązkowe. Dla najlepszego efektu dobrze jest co jakiś czas powierzyć samochód profesjonalistom, którzy zadbają o jego stan z należytą pieczołowitością.

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.