W rocznicę Smoleńska

Mazowsze

2011-04-08 19:06:37 liczba odsłon: 11576
Siedlce, 10 kwietnia 2010 r., fot. Janusz Mazurek

Siedlce, 10 kwietnia 2010 r., fot. Janusz Mazurek

9 i 10 kwietnia upłyną w naszym regionie, podobnie jak w całej Polsce, pod znakiem obchodów 71. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 1. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Oprócz nich uczcimy 66. rocznicę rozstrzelania w Siedlcach 16 Polaków Żołnierzy AK, NSZ i innych organizacji niepodległościowych oraz 28. rocznicę obrony krzyży w Miętnem. Oto jak przedstawia się program obchodów tych rocznic w poszczególnych miastach.

Garwolin 

W niedzielę, 10 kwietnia, w Garwolinie odbędą się połączone uroczystości, upamiętniające: rocznicę mordu katyńskiego, obrony krzyża w Miętnem oraz katastrofy smoleńskiej. 

Na godz. 10.00 zaplanowano mszę świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Po niej zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Obrońców Krzyża na kościelnym placu. O godz. 11.15 w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury rozpocznie się wykład prof. Mariana Drozdowskiego. Na godz. 11.30 zaplanowano z kolei część artystyczną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem. (jj)


Grębków


„Katyń 1940, Smoleńsk 2010 - Bolesny cios dla narodu Polskiego” - pod takim hasłem odbędą się w Grębkowie obchody w I rocznicę tragedii smoleńskiej. W niedzielę, 10 kwietnia o godz. 8.41 w Grębkowie i Leśnogórze zostaną włączone syreny alarmowe. Następnie o godz. 12.00 w kościele w Grębkowie będzie miał miejsce rapsod pamięci w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej, a po nim uroczysta Eucharystia sprawowana w intencji ofiar Katynia i Smoleńska. Po mszy świętej rozpocznie się przemarsz pod pamiątkowy kamień pamięci. Tam zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.(KSM w Grębkowie)


Jakubów

10 kwietnia o godz. 13.00
 w Zespole Szkół w Jakubowie przed pomnikiem na placu szkoły rozpocznie się uroczystość, poświęcona PAMIĘCI OFIAR KATYŃSKICH, z udziałem Kompanii Honorowej Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego. Część artystyczną uroczystości zaplanowano na hali sportowej.  

Łochów

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Łochowie pierwszą rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem uczci tablicą pamiątkową, którą po mszy świętej, odprawionej 9 kwietnia o godz. 12.00 odsłoni i poświęci JE bp Antoni Pacyfik Dydycz.


Łuków

…dołącza do miejscowości, w których w uroczysty sposób zostanie uczczona rocznica tragicznej katastrofy rządowego samolotu z parą prezydencką i 94 innymi członkami delegacji oraz członkami załogi Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem.

W pierwszą rocznicę katastrofy, w niedzielę 10 kwietnia o godz. 9.00 zostanie odprawiona msza święta za osoby, które zginęły w tym wypadku. Nabożeństwo będzie miało miejsce w łukowskiej kolegiacie. Po mszy będzie zbiórka na placu Narutowicza i przemarsz przez miasto na plac Wolności i Solidarności. Tam mają być zapalone znicze i złożone wiązanki kwiatów. Miejscem wyznaczonym do tego jest Dąb Tysiąclecia, gdzie łukowianie rok temu spontanicznie palili znicze i zbierali się na modlitwę oraz zadumę po tej wielkiej tragedii. Na placu Wolności i Solidarności okolicznościowe przemówienie wygłosi burmistrz Łukowa, Dariusz Szustek.

Grupą osób, społecznie organizujących rocznicową uroczystość, kierują: Władysław Karaś - przewodniczący Rady Powiatu Łukowskiego oraz Zygmunt Celiński - wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukowa. (pgl)

Mińsk Mazowiecki

W niedzielę 10 kwietnia o godz. 8.41 na minutę zostaną włączone w Mińsku syreny alarmowe. Na budynkach urzędów pojawią się flagi. O formie uczczenia pamięci  zdecydowali radni samorządu miasta, którzy przyjęli rezolucję, dotyczącą rocznicy katastrofy. W przygotowanej rezolucji, którą odczytał Leon Jurek (PiS) wiceprzewodniczący Rady Miasta, zwraca się uwagę na fakt, że w katastrofie zginęli przedstawiciele państwa, prezydent z małżonką. Honorowy Obywatel Mińska Mazowieckiego Prezydent Ryszard Kaczorowski oraz funkcjonariusze, a wśród nich mińszczanin, Artur Francuz

10 kwietnia w mieście odbędą się oficjalne uroczystości, poświęcone ofiarom mordu w Katyniu i tragicznie zmarłym w katastrofie smoleńskiej. Nad tymi obchodami patronat honorowy objęła wdowa po Ryszardzie Kaczorowskim, Karolina Kaczorowska oraz emerytowany metropolita warszawski kardynał Józef Glemp. Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 8.30 przed pomnikiem przy ul. Bankowej. O godz. 8.41, zgodnie z rezolucją, zostaną włączone w mieście syreny alarmowe. O godz. 8.45 zebrani uczestniczyć będą w Apelu Katyńskim i wysłuchają listy nazwisk ofiar katastrofy w Smoleńsku. Kwiaty, wieńce znicze i salwa honorowa zakończą uroczystości. (Bono)

Po uroczystościach oficjalnych rozpocznie się rajd, upamiętniający prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego po miejscowościach powiatu mińskiego, w których za życia przebywał R. Kaczorowski. Rajd rozpocznie się w Sulejówku. Jego trasa będzie prowadzić przez Dobre do Jakubowa i zakończy się w 23. Bazie Lotniczej w Barczącej. O godz. 17.00, w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Mińsku Mazowieckim, w intencji Ojczyzny oraz za ofiary katyńskie i katastrofy lotniczej w Smoleńsku, zostanie odprawiona msza święta.

Siedlce

71. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

66. Rocznica rozstrzelania w Siedlcach 16 Polaków Żołnierzy AK, NSZ i innych organizacji niepodległościowych

9 kwietnia

godz. 10.00 - msza święta w Kościele pw. św. Stanisława BM.

godz. 11.00 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pamięci pod Krzyżem Katyńskim przy Kościele pw. św. Stanisława BM, Pomnikiem Sybiraków, tablicą na budynku byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, na Skwerze Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskich, pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Centralnym.

godz. 19.00
-
koncert z cyklu "Musica sacra". Wykonawcy: Barbara Tritt - sopran, Hubert Niewiadomski - baryton, Piotr Wilczyński - organy, dyrygent - Karolina Mika, Chór Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach, kameraliści Chóru Katedralnego im. ks. A. Hoffmana. W programie Maurice Durufle: Motety, Missa Cum Iubilo, Requiem op. 9. w Katedrze siedleckiej.

13 kwietnia

godz. 
10.00 -
złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Dębem Pamięci majora Stanisława Trojana
i przedstawienie jego biogramu przed gmachem Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach ul. ks. Jerzego Popiełuszki 9.

godz. 11.00 - złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Dębem Pamięci Władysława Koślacza przed Hotelikiem przy ul. Łukowskiej 7A w Siedlcach i przedstawienie jego biogramu.

godz. 12.00 - spektakl uczniów Szkoły Podstawowej z Olszyca Szlacheckiego:
"Pamięci tych, którzy nigdy nie upomną się o swoje prawa" oraz prezentacja biogramów pomordowanych i spotkanie z ich dziećmi i wnukami. Aula I KLO w Siedlcach ul. Bpa I. Świrskiego 54.

godz. 17.00 - Modlitwa za pomordowanych i pochowanych w bezimiennych grobach, złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Krzyżem Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Artyleryjskiej.

godz. 17.30 - modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Krzyżem Katyńskim na Cmentarzu Centralnym.

godz. 18.00 - msza święta w intencji ofiar Zbrodni Katyńskich i oprawców w Kościele Garnizonowym w Siedlcach.

godz. 19.00 - modlitwa za pomordowanych, złożenie kwiatów i zapalenie znicza pod Ścianą Pamięci Kościoła Św. Stanisława BM w Siedlcach, Pomnikiem Sybiraków i tablicą, upamiętniającą rozstrzelanie 16 żołnierzy ZWZ dnia 13.04.1945.

Rozszerzony program obchodów

10 kwietnia 

W pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej w Siedlcach o godz. 8.41 zostaną włączone syreny alarmowe. O godzinie 9.00 w kościele św. Stanisława rozpocznie się msza święta. Godzinę później na Skwerze Kościuszki odbędzie się Apel Pamięci, zostaną złożone wieńce i kwiaty. Wieczorem o godz. 19.30 w kościele pw. Ducha Świętego (ul. Brzeska 37) rozpocznie się koncert, dedykowany ofiarom katastrofy. (MZ)

„Requiem” W. A.Mozarta zabrzmi w wykonaniu Chóru Miasta Siedlce i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej. Wystąpią: Izabella Jaszczułt-Kraszewska – sopran, Justyna Kowynia-Rymanowska – mezzosopran, Paweł Wolski – tenor, Patryk Rymanowski – bas, Tomasz Wojtuś – basso continuo. Przy pulpicie dyrygenckim stanie Mariusz Orzełowski, który dziełem Mozarta dyrygował już w 2005 roku. Wówczas arcydzieła wielkiego klasyka wysłuchało na żywo około 2500 widzów. Początek 10 kwietnia godz. 19.30. Na wydarzenie zaprasza Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. (T.MARK)

O godz. 21.00
na Skwerze Kościuszki rozpocznie się Apel Jasnogórski. (MZ)

Sokołów Podlaski

W Sokołowie rozpoczęły się  przygotowania do uroczystości poświęconych upamiętnieniu ofiar katyńskich. W ubiegłym roku na błoniach konkatedry zostało posadzonych dziesięć dębów pamięci pomordowanych. Tym samym rozpoczęło się przewidziane na kilka lat tworzenie Alei Pamięci Pomordowanych w: Katyniu, Charkowie i Twerze. Wiemy już, że już 11 maja zostaną posadzone kolejne dęby. Do zasadzonych już drzewek dołączy 26 kolejnych, z czego 24 ma zostać poświęconych pamięci sokołowian a 2 - pamięci Lecha i Marii Kaczyńskich.

Jak przed rokiem, i tym razem dęby będą sadzić delegacje szkół, urzędów, instytucji, świata kultury oraz przedsiębiorcy.
Uroczystość została zaplanowana na 11 maja. Rozpocznie się mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza o godz. 16. (jp)


Węgrów

10 kwietnia o godz. 8.41 w Węgrowie zawyją syreny. W rocznicę katastrofy smoleńskiej na urzędach zawisną flagi przepasane kirem. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 1 kwietnia, z wnioskiem o oddanie hołdu ofiarom tragedii zwróciła się do burmistrza oraz przewodniczącego Rady Miejskiej grupa radnych: Andrzej Grabek, Leszek Redosz, Krzysztof Wyszogrodzki, Stanisław Mielniczek i Halina Ulińska. Pismo w tej sprawie odczytał radny Andrzej Grabek. 

– Popieram i zastosuję się do tego wniosku. Sądzę, że powinniśmy również zaapelować do mieszkańców oraz innych instytucji, nie tylko samorządowych, o wywieszenie flag. Choć sądzę, że i bez naszego wezwania te flagi się pojawią – stwierdził burmistrz Węgrowa, Jarosław Grenda. - Dziękuję za bardzo cenną inicjatywę – podziękował pomysłodawcom przewodniczący Rady Miejskiej, Tomasz Kietliński. – Myślę, że włączy się do tego Kościół i rozpropaguje - dodał. (DK) 


O śp. Arturze Francuzie pisaliśmy w tekstach:

» Pogrzeb podporucznika Artura Francuza 2010-04-21
» „Zgrywus” miał tu być 2010-04-20 dostępna galeria

O śp. Arkadiuszu Protasiuku pisaliśmy w tekstach:

» Raport MAK obciążył załogę Tu-154 2011-01-13
» Chociaż kawałek naszego dziecka 2010-10-14
» Kolejne fragmenty nagrań z czarnych skrzynek Tu-154 2010-07-15
» Kpt. A. Protasiuk nie miał uprawnień do lądowania w tak fatalnych warunkach 2010-05-10
» Pogrzeb kapitana Tu-154 2010-04-24
» Zidentyfikowano 21 ostatnich ciał 2010-04-21
» Kapitan Protasiuk doskonale znał język rosyjski 2010-04-21
» Wspomnienie o Arkadiuszu Protasiuku 2010-04-14

Komentarze (44)

Komentarz został dodany

Twój komentarz będzie widoczny dopiero po zatwierdzeniu przez administratora

Dodanie komentarza wiąże się z akceptacją regulaminu

  • najstarsze

  • najnowsze

  • popularne

Czytaj także

Klauzula informacyjna
Szanowny Użytkowniku

Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” zaktualizowała swoją Politykę Prywatności. Portal tygodniksiedlecki.com używa cookies (ciasteczek), aby zapewnić jak najlepszą obsługę naszej strony internetowej. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Stopka” i jej Zaufani Partnerzy używają plików cookies, aby wyświetlać swoim użytkownikom najbardziej dopasowane do nich oferty i reklamy. Korzystanie z naszego serwisu oznacza to, że nie masz nic przeciwko otrzymywaniu wszystkich plików cookies z naszej strony internetowej, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Można zmienić ustawienia w przeglądarce tak, aby nie pobierała ona ciasteczek.